Araştırma: Kış Aylarında İnce ve Çekici Kıyafetler Giyerseniz Üşür Müsünüz?

Hepimiz kış aylarında soğuktan korunmak için kalın giysiler tercih ediyoruz. Ancak bilim, ince ve seksi kıyafetlerle de kış aylarında sıcak kalabileceğimizi iddia ediyor!

 

 

Araştırma: Kış Aylarında İnce ve Çekici Kıyafetler Giyerseniz Üşür Müsünüz?
Yayın Tarihi: 25.11.2021 13:35:00
Fotoğrafçı Steven Klein'ın Versace İlkbahar/ Yaz 2016 koleksiyonu için gerçekleştirdiği kampanya çekiminde ünlü modelleri incecik kıyafetler ve bikiniler içinde karda uzanırken görmek tüylerinizi ürpertiyorsa yalnız değilsiniz! 


Ancak İngiliz bilim insanlarından oluşan bir ekibin gerçekleştirdiği ve British Journal of Social Psychology'de yayınlanan bir araştırma kış aylarında ince kıyafetler ve seksi mini elbiselerle de soğukla baş edebileceğimizi öne sürüyor!


Araştırmayı gerçekleştiren ekibin vardığı sonuca göre "kendini nesneleştirme" olgusu ve dış görünüşünüze odaklanma hali üşümenin farkında bile olmamanızı sağlıyor. Raporun yazarlarından araştırmacı Roxanne Felig, "Nesneleştirme teorisi, kadınların kendi bedenlerine dışarıdan bir bakış açısıyla bakmalarının, içinde bulundukları durumları değerlendirmek için kendilerine sunulan bilişsel kaynakların miktarını azalttığını varsayar. Bu nedenle kadınlar bir nesneleştirme vaziyetinde olduklarında açlık, üşüme, kalp atışı gibi durumların daha az farkında olurlar."


Araştırmayı yaşadığımız ülke şartlarında değerlendirecek olursak, yargılayan gerici bakışlar altında can güvenliğimizi korumanın üşümek ya da açlık gibi sorunların önüne geçtiği bir gerçek!  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X