Trendus Logo

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler - Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 3

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler

 

Kurbanı suçlamayı bırakın! 

Saldırıdan kurtulanlar ortaya çıkma cesareti bulduğunda bu kez çoğunlukla  'Neden daha önce konuşmadınız?', 'Neden suçlamada bulundunuz?', ya da 'X'i bu yüzden hak ettin'  gibi tepkilerle karşılaşıyor. Tüm bu sorular kadınları susturan bir kültürün dinamiklerini ve onların yardım isteme girişimlerini göz ardı ediyor. 

Yaşananlar hayatta kalanların hatası değildir. Bu sorular yerine; "'Bu nasıl oldu? Bunu neden yaptı? Nasıl cezalandırılıyor? Diğerleri ona karşı nasıl korunuyor? Bunun tekrar olmasını engellemek için ne yapabiliriz?" gibi sorular sorulmasını sağlayın. 

Ne yapabilirsiniz? Travma; şefkat, empati ve anlayışla ele alınmalıdır. Birisi size tacizinin hikayesini anlatırsa, dinlemeye odaklanın. Onlara önemsediğinizi ve onlar için güvenli bir alan yaratmak için her şeyi yapacağınızı gösterin. Bu dünyanın David Schwimmers'ı gibi olun! Sizin de bu konuda gücünüzün olduğunun farkına varın! 

Neden David Örneğini Verdik?: David Schwimmers; bir kadın gazeteciye otel odasında onunla röportaj yaparken refakatçi sunuyor; onunla yalnızken kendini savunmasız hissetmediğinden emin olmak için. 

 

 

“Tüm erkekleri genellemeyin” demeyi bırakın! 

Eğer sözde muaf olduğunuz bir sistemi şiddetle savunma ihtiyacı hissediyorsanız, sorunun bir parçasısınız.  

Ne yapabilirsiniz?: Tepkiler; toksik erkekliği normalleştiren bir sisteme karşı kasıtlı bir dirençtir. Eğer bunu, kadına karşı sistematik şiddetle ilgili bir sorun çıkarmak yerine duygularınızı merkeze alarak kişisel olarak algılıyorsanız, belki de konuyu kişiselleştirmeyi bırakmalısınız. Birisi tweet attığında gücenmek yerine neden kendinize 'Nasıl daha iyisini yapabilirim?' diye sormuyorsunuz?