Trendus Logo

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler - Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
1 / 3

Nasıl Yapılır?: Cinsiyet Temelli Şiddete Karşı Erkeklerin Yapması Gerekenler

 

Kadına  yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin etrafımızı sardığı günümüzde erkeklere yönelik mesajlar sizi rahatsız ediyorsa; muhtemelen problem sizde. Peki kadına yönelik şiddette en büyük rolün erkeğe düştüğünün ve genellemeleri kınamak yerine buna karşı yapabilecekleri pek çok şey olduğunu biliyor muydunuz? 

Eğer bir erkekseniz ve bunu okuyorsanız; -kadına yönelik şiddetten doğrudan sorumlu olun ya da olmayın- cinsiyete dayalı şiddetin sona erdirilmesine nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmenin zamanı geldi.

 

 

Soyunma odası konuşmalarını bırakın 

“Locker room talk” yani soyunma odası konuşmaları; genellikle bir 'şaka' olarak başlayan; kadınlar hakkındaki maço köklü fikirlerin dile getirilmesidir. 

Ama kadınlar hakkında bu şekilde şaka yapmak, onları nesnelleştirme ve erkek arkadaşlar arasında 'zararsız eğlenceli' olarak tanımlanan aşağılayıcı terimler kullanmak; yavaş ama emin adımlarla kadına karşı şiddette erkekleri duyarsızlaştırıcı kültürün bir parçasıdır. 

 

 

Ne yapabilirsiniz? Bir dahaki sefere erkeklerin kadın düşmanlığını esnetmek için güvenli bir yer olduğunu düşündükleri bir konuşmayı dinliyorsanız, konuşun. 

Tecavüz şakalarını hafife almayın. Başlamak için en iyi yer; kadınlarla etkileşimde kullanılan dilin sorunun bir parçası olduğunu kabul etmektir. 

 

Koşulları konuşmaya hakkınızın olmadığını anlayın

Bir kadının ne giydiği, kendini nasıl taşıdığı ya da sarhoş olup olmadığı saldırı ya da taciz için 'istekte' bekleyen koşullar değildir. 

Seçimlerimizin silah haline geldiği bu noktada; kendimiz için de polislik yapmak zorunda kalıyoruz. En üst kademedeki insanlara kadar pek çok kişinin kadının kıyafetlerinin bile bu durumdan sorumlu olabileceğini yazdıklarını görebilirsiniz. Değiller! Kurbanları suçlamayı bırakıp dikkatleri faillere çevirmeliyiz. 

 

Ne yapabilirsiniz? Eğer bir kadının ne giydiğinin ya da kendisini nasıl gösterdiğinin; şiddete yol açtığını düşünüyorsanız bu düşüncenizi bitirmenin zamanı geldi! Ayrıca bunu etrafınızdakilere de öğretmeniz gerekiyor. Kendinize, arkadaşlarınıza, oğullarınıza, yeğenlerinize, kardeşlerinize; herkese öğretin! Oto-kontrol ve kadınların özerkliğine saygı, cinsiyete dayalı şiddet ve tecavüzü önleyen en önemli şeydir, Dekolteleri kapamak değil!