Kavitasyon hakkında her şey

Kavitasyon hakkında merak edilenleri, kimlerin yaptırabileceğini, yararlarını, yan etkilerini, yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri Medikal Estetik Uzmanı Doktor Mustafa Karataş ile konuştuk.

 

Kavitasyon hakkında her şey
Yayın Tarihi: 1.07.2011 12:31:00

Son dönemlerde kavitasyon kelimesini sıkça duyar olduk. Tanıdıklarımızdan en az biri kavitasyon yaptırmış veya yaptırmaya karar vermiş durumda. Hal böyleyken kavitasyon hakkındaki gerçekleri öğrenmemiz gerektiğini düşündük. Ve bu işin uzmanlarından Medikal Estetik Uzmanı Doktor Mustafa Karataş’ın kapısını çaldık. İşte kavitasyon hakkındaki gerçekler ve bilinmesi gerekenler. 

Kavitasyon uygulamasına nasıl başladınız?
 
Dört yıl önce ultralyse ile başladık; ultrasonla parçalayan ve küçülten anlamına geliyor. Yağ dokunun çeperini azaltarak, hücreyi küçültmeye yardımcı olan bir sistem.  Son zamanlarda sıkça duyduğunuz kavitasyon da bunun tıbbi terimi aslında. Tabii ki hasta profili, memnuniyeti ve geri dönüşümleri açısından baktığımızda, karşılaştığımız en iyi sistemlerin başında geliyor. Kavitasyon öncelikle Avrupa`da, Fransa ve İspanya`da yaygınlaştı. Ben de Madrid Üniversitesi`nde Fizyoloji Anabilim dalıyla ortak bir çalışmaya sahibim çünkü aletin ilk prototipini görenlerden ve ilk uygulayanlardan biriyim. Çıkışından altı ay sonraki fuarda, bir spor salonunu doldurabilecek kadar kavitasonyonda sıvı hale gelen yağı harcayamadıysa, yani gerekli diyeti yapamadıysa, o bölgedeki incelme geçici bir incelme oluyor ve belki de daha da kalınlaşarak dönebiliyor.

Bu kadar çok tercih edilmesinin yan etkisi var mı?
 
İşte bu çok önemli bir ayrıntı; düzgün uyguladığınızda her hafta sonuca biraz daha yaklaşıyorsunuz. Cihazın çeşitlerini gördüm çünkü teknoloji çok hızlı ilerliyor. Fakat bunların hiçbiri kavitasyon değil aslında. Aletin ve sistemin kaliteli olması ve söylediği işi yapıyor olması için belli onay mercilerinden geçmiş olması gerekiyor. Ultralyse de buna sahip bir sistem. Bu aletler konusunda da inanılmaz kirli bir ülkeyiz. Hasta uyumlu ve cihazlar kaliteli olduğu sürece, ultralyse, radyofrekans, kavitasyonun birlikte kullanıldığı zayıflama protokollerinde hiçbir sorun yok.

Vücut için yapılan uygulamalardan da bahseder misiniz?
 
Vücut uygulamalarında yelpaze her geçen gün biraz daha genişliyor; zayıflama.  incelme bölgesel fazlalıkların giderilmesi, selülit, toparlanma, sıkılaşma gibi. Bunların hepsi ayrı ayrı tedavi edilmesi gereken ayrı sorunlar. En büyük hata bu sorunların birbirine karıştırılması ve bir tek sistemin hepsine çözüm sunabileceği yanılgısına düşmek. Bilinç düzeyi yüksek her insanın bilmesi gerektiği gibi zayıflamak istiyorsanız diyet yapmanız şarttır. Bu gerçekle yola çıktığımızda zayıflamaya yardımcı yöntemler arasında en dikkat çekeni Ultralyse kavitasyon sistemi. Kliniğimde dört yıldır kullandığım bu sistemde yüz güldürücü sonuçlar aldığımı belirtmek isterim ki bu konuda ciddi sayılara ulaştık. Bu arada kavitasyon sisteminde amaçlanan yağ hücrelerinizin çapını küçültmek ve o sırada açığa çıkan serbest yağ asitlerini de karaciğerden diyet yardımı ile atabilmektir. Buna eşlik eden cilt sıkılaşması için de radyofrekans devreye giriyor.

Son dönemlerde kavitasyonla zayıflama popüler hale geldi. Bu sistem nasıl işliyor?
 
Aslında kavitasyon, zayıflamaya yardımcı yöntemler arasında popüler. Kavitasyon, şimdiye kadarki yöntemlerden çok daha güçlü. Yanlış bir algılama olmaması açısından bunu özellikle vurguluyorum ki bölgesel incelme ayrı zayıflama ise bambaşka bir yaklaşım. Diyet yapılmadan zayıflamanın olması mümkün değildir. Kavitasyon yağ hücresini büyüten ve dolayısı ile biriktiği bölgede fazlalık olarak görülen bölgedeki her bir hücrenin hacmini küçültür yani yağ hücrenizi kompenentlerine ayırır. Yağ hücrenizi iç içe geçmiş matruşkalar gibi düşünün. Dıştaki büyük bebeğinde karakteristiği aynıdır. İçtekinin de gerçek kavitasyonla sağlanan o hücreleri küçültmektir. Hastanın işlem sonrası izlediği 3 yada 4 günlük yağsız yemek ve kalorisi azaltılmış diyet ile direkt yağ hücrelerinin küçüldüğü görülür ve istenilen bölgeden incelme sağlanır.

Herkese uygulanabiliyor mu?
 
4 yıl önce "Ultralyse" olarak Türkiye`ye getirdiğim bu sistemin ilk kullanıcısıyım. Dolayısı ile çok fazla hasta deneyimine sahibim. Bence sistemleri mükemmel kılan ve sonucu iyi çıkaran kesinlikle kombinasyon tedavileri ve çalışılacak bölgenin ve çalışılacak kişinin iyi seçilmesi. Madrid Complutense Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Jesus A . FDZ - Tresguerres içinde olduğum çalışma grubuyla ortak kararımızda gerçek bir kavitasyonun mutlaka hekim kontrolünde uygulanması gerekliliği bir kez daha savunuldu. Artı vücudunda implant bulunan ya da trombositopeni yani kanamaya meyilli ve steroid tedavisi gören immun supressif hastalar üzerinde de kullanılmaması önerildi.

Vücudun her bölgesine uygulanabiliyor mu?
 
Tabii ki hızla gelişen teknoloji ile birçok firmada kavitasyon sistemlerini bünyesine kattı ve farklı bölgeler için farklı başlıklar üretildi ben kliniğimde ultralyse, kavitasyonunu sadece göğüs altı bölgesinde kullandırıyorum, güvenilirlik aralığı bahsettiğim bölgeler için onaylandı ama çene altı sırt ve genital bölge gibi yerlere uygulamasının henüz onayı yok. 

Diğer farklı zayıflama yöntemleri gibi ilk başta yağları eritip ileride kilo alındığında kavitasyon yapılan bölgede toplanma oluyor mu?
 
Hayır bunun herhangi bir yere yağ dokuyu biriktirme ya da belirli bölgede çökme vs gibi olumsuz etkileri yok tekrar kilo alındığında elbette aynı şekilde yağ hücreleri büyüyecek ve o bölgede tekrar oluşabilecektir.

Kavitasyon zayıflama uygulanırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
 
En önemlisi vücut yağ kas kitleniz profesyonel olarak her hafta ölçülmeli ve hekiminiz tarafından değerlendirilmeli mutlaka kavitasyon sonrası yağsız beslenme protokolünüz ayarlanmalı seans aralıklarında 7 ila 10 gün gibi sürelerle ayarlanmalı yağsız beslenmenin uygulanmadığı ı kilolu ve haftada birden fazla girildiğinde kan yağ profilinizde yükselmeye neden olabilir ki bu hiç istenmeyen bir sonuç.

Faydaları neler? Herhangi bir zararı var mı?
 
İncelme konusunda istenilen bölgeden yağ yıkımını ve harcanmaya hazır hale getirmesi... En büyük avantajı genel vücut fazlalığı olan hastalar içinde diyetlerine paralel hatta daha hızlı olan vücut şekillenmeleri, kişileri son derece memnun ediyor ve motivasyonlarını artırıyor. Uygulama sırasında oluşan ciddi çınlama hastayı bir miktar rahatsız ediyor o yüzden uygulanmaması gereken hasta grubuna menier gibi kulak rahatsızlığı olan kişileri de eklememiz gerekli.

Bu uygulamalarla ne gibi sonuçlar elde ediliyor?
 

Olumlu değişimler gözleniyor. Öncelikle hasta seanstan çıkar çıkmaz kendini iyi hissediyor ki bu, işin en çekici tarafı. Fakat ertesi hafta veya 10 gün sonra geldiğinde, eğer ki kavitasyonda sıvı hale gelen yağı harcayamadıysa, yani gerekli diyeti yapamadıysa, o bölgedeki incelme geçici bir incelme oluyor ve belki de daha da kalınlaşarak dönebiliyor. İşte bu çok önemli bir ayrıntı; düzgün uyguladığınızda her hafta sonuca biraz daha yaklaşıyorsunuz.

HASTA DENEYİMİ
Hareket etmeden yağlarımdan kurtuldum!

 
6 haftada hiç hareket etmeden ve deli gibi diyet yapmadan, mucize bir teknikle nefret ettiğim yağlarım gitti.  Yaş ilerledikçe vücuttaki yağlanma da artıyor. Tabii benim gibi sürekli masa başında çalışan ve spor yapmaktan nefret edenler adına konuşuyorum. Aldığım birkaç kiloya ses çıkarmadım ama baktım ki ucu kaçıyor hemen durman gerek dedim kendime. Fırsat sitelerinde %93 indirimli kavitasyon ve zayıflama fırsatları dikkatimi çekti. Ama hiç inandırıcı gelmedi. Bunun üzerine ben de profesyonel ve bu işin uzmanı olan ve daha önce  Gülben Ergen`i doğum kilolarından kurtaran, Dr. Mustafa Karataş`ın kapısını çaldım.
Fıstık gibi çalışanlar kapıyı açınca içime su serpildi. Mustafa Bey de gayet sıcak karşıladı beni. Öncelikle şikayetlerimi dinledi. Göbeğimdeki yağlanmadan kurtulmam için bana yardımcı olabileceğini söyledi. Bana sadece kavitasyon ve radyofrekansın yeterli olabileceğini söyledi.

Kendimi emin ellere bıraktım...
 

Kavitasyon üzerine konuşurken, güzellik merkezlerinin nasıl bu kadar ucuza bu uygulamayı yapabildiklerini sordum. Yıllarca araştırma yaparak, makineleri özel olarak seçen Mustafa Bey`in yarasına parmak basmış oldum. Binlerce kavitasyon makinesi olduğunu ve hepsinin aynı etkiyi vermesinin mümkün bile olmadığını, insanların kandırılmasından çok rahatsız olduğunu dile getirdi ve kısaca `ultraliz` yani kavitasyon ve radyofrekans hakkında bilgi verdi.
Ultraliz ile düşük frekans ultrasound dalgaları veriliyor ve yağ dokunuzda direkt küçülme meydana geliyor. Bunu harcayabilmeniz için de elbette belli bir beslenme protokolü izleniyor. Radyofrekans ile cilt, cilt altı anlık olarak yüksek ısıya çıkartılıp cildin sıkılaşması sağlanıyor.

İşlem başlıyor...
 
6 seans benim için yeterliydi. İlk seansa başlamadan önce fotoğraflarım çekildi, vücut analizim yapıldı, bel çevrem ölçüldü. Tam 60,8 kilo çıktım. Bel ölçüm 76, göbek çevrem ise 85 cm olmuş. Geç ama güç olmamış...
Kavitasyon odasına girdim. Ultrason cihazı gibi olan kavitasyon aleti ile 1 saat göbeğime ve belime çalışma yaptılar. İlk seans zor olurmuş çünkü oturmuş olan yağların kırılması gerekiyor. Bir de kulağınızda ses dalgalarını hissediyorsunuz. Benim için çok çabuk biten 1 saatten sonra, radyofrekans odasına geçtik. Vücuduma bebe yağları sürüldü ve kendimi sımsıcak hissedeceğim 15 dakikalık sıkılaştırma etkili radyofrekans seansım başladı.
Bu uygulamalardan sonra 1 saat bol su tüketmem ve 4 gün boyunca da sıfır yağ kullanmam istendi.

İşte beklenen sonuç...
 
6 hafta boyunca zevkle ve isteyerek gittiğim seanslar sonrasında belim 67, göbek çevrem 79 kilom ise 56`ya düştü. Etrafımdaki herkes artık incecik olduğumu söylüyor. Ben de aynaya baktığımda farkı rahatça görüyorum. Artık mutlu, mutlu ve mutluyum.
 


FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber: Pemra Abasıyanık  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER SAĞLIK HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X