Mahsun Kırmızıgül’den “Hoş Geldin” Uzamsal Ses Deneyimiyle Sadece Apple Music’te

Mahsun Kırmızıgül’ün 16 yıl aradan sonra çıkardığı son albümü “Hoş Geldin” Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses deneyimiyle sadece Apple Music’te.

 

 

Mahsun Kırmızıgül’den “Hoş Geldin” Uzamsal Ses Deneyimiyle Sadece Apple Music’te
Yayın Tarihi: 11.01.2022 12:08:00
16 yıl aradan sonra yeni albümü “Hoş Geldin” ile müziğe  dönen Mahsun Kırmızıgül albümünün kayıtlarını Apple Music’in sunduğu Dolby Atmos destekli uzamsal ses teknolojisiyle yayınlandı. 

Mahsun Kırmızıgül, 16 yıl aradan sonra ‘Hoş Geldin’ albümüyle,  müzik dünyasına yeniden damgasını vurmaya hazırlanıyor. Farklı müzik türlerini ve Anadolu ezgilerini senfoniyle harmanlayan ünlü yıldız, 2022 yılında müzikte yeni bir dünyanın kapılarını açıyor.  Çalışmaları 3 yıl süren albümde, 6 farklı stüdyoda 5 aranjör çalıştı.  

"Ben hep sürdürülebilir başarıların takipçisi, yeniliklerin  hep habercisi oldum. Ve Yine bu projede Türkiye’nin ilk Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses albümünü,  Apple Music'te paylaştık.” diyen Mahsun Kırmızıgül sözlerine şöyle devam ediyor  "Uzamsal sesin ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Ben daha önce uzamsal ses deneyimimi filmlerimde uygulamıştım. Ama müzik albümünde uygulanan uzamsal ses çok farklı. Yakın bir gelecekte, insanlık uzamsal sese sahip olan albümler dinleyecek. Stereo yakın bir gelecekte çok eski bir dinleme sistemi olarak kalacak.” ve ekliyor "Dinleyici uzamsal sesi dinlerken, müziklerin çok daha geniş, çok daha kaliteli geldiğini anında hissedecek. Çalgıların, ritimlerin 360 derece döndüğü bir dünyanın içinde olduğunu anlayacaklar. "

Apple, Dolby Atmos destekli Uzamsal Ses teknolojisini Apple Music’e getirerek devrim niteliğinde etkileyici bir ses deneyimi sunuyor. Uzamsal Ses teknolojisi, sanatçılara hayranları için gerçek anlamda çok boyutlu sesler ve netlik içeren etkileyici işitsel deneyimler sunma fırsatı veriyor. Apple Music aboneleri ayrıca 90 milyondan fazla şarkıyı, Kayıpsız (Lossless) Ses formatında dinleyebiliyor ve tüm bu özellikleri ekstra ücret ödemeden kullanabiliyor. 

Bu format, şarkıların stüdyoda hazırlandıkları biçimde dinlenebilmesini sağlıyor. Dolby Atmos ile Uzamsal Ses her yönden çevrenizi saran, çığır açıcı bir ses deneyimi sunuyor. Apple Music, Dolby Atmos formatındaki parçaları H1 ve W1 çipe sahip tüm AirPods ve Beats kulaklıkların yanı sıra iPhone, iPad ve Mac’in en yeni sürümlerindeki yerleşik hoparlörlerde otomatik olarak çalıyor. 

Dolby Atmos çalma listeleri
 
Apple Music aboneleri hip hop, country, Latin, pop ve klasik de dahil tüm müzik türlerinde dünyanın en iyi sanatçılarından binlerce şarkıyı Uzamsal Ses teknolojisiyle dinleyebiliyor. Uzamsal Ses deneyimi için özel müzikler hazırlayan sanatçıların sayısı artarken, Apple Music de yeni parçalar eklemek ve kataloğundaki en iyi parçaları bu biçimde sunmak için sanatçılarla ve albüm şirketleriyle iş birliği yapmaya devam ediyor. Apple Music ve Dolby; müzisyenlerin, yapımcıların ve ses mühendislerinin Dolby Atmos formatında şarkılar hazırlamasını kolaylaştırıyor. Bu alanda yapılan girişimlerle büyük pazarlardaki Dolby özellikli stüdyo sayısının iki katına çıkarılmasının yanı sıra eğitim programları veriliyor ve bağımsız sanatçılara kaynak sağlanıyor.

Kayıpsız Ses

Apple Music, 90 milyondan fazla şarkı içeren kataloğunu Kayıpsız (Lossless) Ses formatında sunuyor. Apple, orijinal ses dosyasındaki her bir bit veriyi ALAC (Apple Lossless Audio Codec) ile koruyor. Bu sayede Apple Music aboneleri müzikleri sanatçıların stüdyoda kaydettiği biçimde dinleyebiliyor.

Aboneler, Kayıpsız Ses formatında müzik dinlemek için Apple Music’in en yeni sürümünde Ayarlar > Müzik > Ses Kalitesi bölümüne giderek bu özelliği etkinleştirebilirler. Burada ayrıca hücresel veya Wi-Fi gibi farklı bağlantı türleri ya da indirmek için farklı çözünürlükler seçmek de mümkün. Apple Music’in Kayıpsız Ses yelpazesi, 44.1 kHz’de 16 bit olan CD kalitesinden başlıyor ve 48 kHz’de 24 bit’e kadar çıkıyor. Bu düzeyler Apple aygıtlarında kullanılabiliyor. Gerçek ses tutkunları için ise Apple Music, 192 kHz’te 24 bit’e kadar ulaşan Yüksek Çözünürlüklü Kayıpsız ses formatını sunuyor.

iPhone veya iPad’inizde Dolby Atmos destekli uzamsal ses teknolojisiyle dinlemeyi  nasıl seçersiniz : 

• iPhone veya iPad'inizi en son iOS ya da iPadOS sürümüne güncelleyin.
• Ayarlar'a gidin.
• Müzik simgesine dokunun.
• Ses bölümünde Dolby Atmos'a dokunun. 
• Otomatik veya Hep Açık'ı seçin ya da Dolby Atmos'u kapatın.


Hangi aygıtlar Dolby Atmos destekli uzamsal ses teknolojisiyle dinlemeyi destekler

Desteklenen parçalar aşağıdaki aygıtlarla dinlendiğinde otomatik olarak Dolby Atmos biçiminde çalar:

• Uzamsal sesin açık olduğu AirPods Pro, AirPods Max, AirPods (3. nesil) veya Beats Fit Pro. Denetim Merkezi'ne gidin, ses düğmesini basılı tutun, ardından Uzamsal Ses'e dokunun.
• AirPods
• BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro, Beats Solo Pro veya Beats Studio Buds
• iPhone XS veya sonraki modeller (iPhone SE hariç), iPad Pro 12,9 inç (3. nesil veya sonraki modeller), iPad Pro 11 inç veya iPad Air'de (4. nesil) bulunan yerleşik hoparlörler
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER TEKNOLOJİ HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X