Sır - Kader Çarkı


Sır - Kader Çarkı

Burada durmadan dönerek insanları ve kaderlerini aşağı yukarı taşıyan Kader Çarkı görülmekte. Kartın bu dış görüntüsünün yanında, taşıdığı semboller ona daha derin ve ince anlamlar kazandırmakta. Çark üzerinde aşağı doğru kaymakta olan yılan Eski Mısır`daki kötülük tanrısı Typhon`un birçok şekillerinden biri. Typhon aynı zamanda maddi alemde tezahür etmek üzere aşağılara süzülen hayat enerjisini de göstermekte. Bu 01. Sır`da görülen bahçedeki Büyücü`nün emri ile aşağılara çekilen güçle aynı.

Çarkın sağ tarafındaki çakal başlı Mısır tanrısı Hermes Anubis devamlı aşağıya, karanlıklara ve çözülmeye doğru akan kötülüğün karşısında, daima yükselmeye çalışan aklı temsil etmekte. Çarkın en ortasındaki daire yaratıcı gücü, sonraki şekillendirici gücü, ve en dıştaki de madde alemini simgelemekte.

Sekiz adet kelime 17.Sır`daki sekizgen yıldız gibi evrensel radyant enerjiyi göstermekte. Köşelerde görülen dört mistik yaratık burçlar kuşağının sabit değişmez karekterli dört burcu olan Boğa, Aslan, Akrep ve Kova burçlarına işaret etmekte. Boğa, Boğa burcunu, aslan Aslan burcunu, kartal Akrep burcunu, insan şeklindeki Melek de Kova burcunu temsil etmekte.

Çarkın tepesinde durmakta olan Sfenks bilgeliği ve çalkantıların ortasında istikrar sağlayan denge prensibini anlatmakta. Bu da insanların her zaman kadere tabi olmadıklarının, hayatlarını değiştirebilecek güce sahip olduklarının işareti. 

-  Zamanla gelecek şans
-  Ekilenin biçilmesi
- Kendini fark etme, yaratıcılık

 

 

 

 

TAROT KARTLARININ ANLAMLARISize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X