40 Derecede Yoga

40 derece sıcaklıkta yapılan Bikram Yoga, zayıflamayı hızlandırıyor, sağlıklı ve bilinçli yeme alışkanlığı kazanılmasına yardım ediyor ve cildin gençleşmesine yardımcı oluyor.

 

40 Derecede Yoga
Yayın Tarihi: 20.12.2013 11:18:00

Bikram Yoga, 40 derece sıcaklıkta yapılan, Bikram Choudhury tarafından geliştirilen, birbirini takip eden 26 yoga pozu ve 2 nefes egzersizinden oluşan bir metot. Bu metot ısıyı kullanarak vücudun temizlenmesini sağlıyor.

ABD’de başlayıp tüm dünyada moda olan Bikram Yoga, Etiler’de hizmet veren 40 Derece Bikram Yoga Stüdyosu ile Türkiye’de de form tutmanın ve sağlıklı kalmanın en trend yöntemlerinden biri. 

40 deredece sıcaklıkta yüzde 40 nem olan bir ortamda tam 90 dakika Yoga yapmaya ne dersiniz? Biz de Trendus.com olarak bu ilginç deneyimi yaşamak için soluğu Etiler`de bulunan Bikram Yoga Stüdyosu`nda aldık. Dünyada Madonna, David Beckham, Lady Gaga, Demi Moore, Prens Harry gibi ünlü isimlerin uyguladığı Bikram Yoga, ülkemizde de Zeynep Beşerler, Serenay Sarıkaya gibi isimlerin gözdesi durumunda. Bu metotla Amerika`da tanışan ve Türkiye`deki tek Bikram Yoga Eğitmeni olan Ayşe Erenel`le 40 Derecede Yoga üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik;

Neden 40 derece?
Çünkü yoganın 40 derece sıcakta yapılması sakatlanma riskini minimuma indiriyor ve ısınma sürecinin en hızlı şekilde geçilmesini sağlıyor. 40 derecede hiç bir şey yapmadan durmak bile kasların ısınması için yeterli oluyor. Ayrıca sıcaktan başka bir şey düşünemediğiniz için konsantre olmanız kolaylaşıyor. 

Zayıflamaya ve forma girmeye nasıl bir katkısı var?
Bikram Yoga`da 26 pozuda tamamlayıp, 90 dakikanın sonuna geldiğinizde ortalama 800-1000 kalori yakmış oluyorsunuz. Ayrıca Bikram sayesinde vücudunuzun değiştiğini göreceksiniz. Bikram`a düzenli olarak geldiğinizde bir süre sonra bilinç ve alışkanlıklarınızın değiştiğini göreceksiniz. Özellikle yeme alışkanlıklarınızda olumlu anlamda çok değişiklik hissedeceksiniz.  Ayrıca Bikram`la yeme alışkanlıklarını değiştirmeden bir ayda tam 22 kilo veren bir öğrencim var. 90 dakikalık bir seanstan çıktıktan sonra zararlı şeyler yemek istemediğinizi göreceksiniz.

Peki sağlık açısından Bikram Yoga yapmaları riskli olanlar var mı?
Kalp, damar ve yüksek tansiyon rahatsızlıkları olanlar dışında herhangi riskli bir grup yok. Ben henüz yeni doğum yaptım ve hamilelik sürecinde de Bikram`a devam ettim. 

Sohbetimizin ardından sıra Bikram`ı denemeye geliyor. Spor kıyafetlerimizi giyip stüdyoya giriyoruz. Şunu hemen söylemeliyim ki, stüdyo gerçekten sıcak. Başlarda bırakın yoga yapmayı, rahat nefes bile alamayacağınızı düşünüyorsunuz. Bir süre sırt üstü yattıktan sonra vücudunuz bu sıcaklığa yavaş yavaş alışıyor ve ders başlıyor. İlk derste 26 pozun tamamını eksiksiz şekilde gerçekleştirmeniz neredeyse imkansız, ancak endişelenmeyin. Sadece derste kalmaya devam etmeniz bile ilk ders için yeterli. Hareketleri yapmaya başlayınca, 40 derecede yoga yapmanın imkansız olmadığını da görüyorsunuz. 

İlk ders için kendinizden beklentiniz yüksek olmasın, sadece içerde kalmaya odaklanın. Ve unutmayın ki, zorlu görünen bu 90 dakika size 800-1000 kalori yakmayı vadediyor.

Adres: Tepecik Yolu Caddesi Akgören Sokak No.3 D.1 Etiler/İstanbul
Telefon: 0531 705 76 40


FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Haber: Merve Pınar  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X