5 Adımda Kendinizi Bulun!

“Kendimi bulmam gerek” oldukça belirsiz ve dramatik bir cümle değil mi? Peki hemen herkesin hayatının belli zamanlarında dile getirdiği bu cümle ne anlama geliyor?

 

5 Adımda Kendinizi Bulun!
Yayın Tarihi: 13.02.2019 11:41:00

Uzmanlara göre “kendimizi bulmak” derken, asıl kastettiğimiz şey yaşamlarımızın anlamını bulmak! O halde profesyonel tavsiyelere kulak verelim.


1# Değerlerinizi Keşfedin

Gündelik yaşantı içerisinde bizler için değerli ve anlamlı olan şeyleri gözden kaçırabiliyoruz. Kendinize şunu sorun: Sizin için daha yüksek bir yaşam kalitesine katkıda bulunacak şeyler neler? Belki arkadaşlarınızla veya kedinizle birlikteyken kendinizi daha iyi hissediyorsunuz. Belki de size iyi gelen yegane şey doğa. Cevap ne ise, sizin için neyin önemli olduğunu belirleyin ve bu değeri günlük bir ritüelinize ekleyin.

 
2# Sınır Belirleyin

Birlikte çalıştığınız insanlara veya arkadaşlarınıza akşamları belirli bir saatten sonra mesajlara cevap veremeyeceğinizi veya sosyal medyayı kontrol etmeyeceğiniz bir hafta sonu geçireceğinizi söyleyebilirsiniz . Bu, sınırları belirlemenin bir yolu, böylece kendinize alan ve zaman yaratabilirsiniz.

 
3# Kim Olduğunuzu Bilin

Anne, abla, sevgili, dost, patron… Muhtemelen bu hayatta birçok kişisiniz. Ancak sıklıkla düşülen bir hata var; herhangi bir role adeta görevmiş gibi odaklanabiliyoruz. Bu nedenle kimin için ne olduğunuzu düşünmeyi bir kenara bırakın. Kendiniz için kimsiniz ve ne olmak istiyorsunuz? Buna insan ilişkilerinizle değil; ilgi alanlarınızla, yeteneklerinizle ve hobilerinizle karar verin.

 
4# Kendiniz Gibi İnsanları Bulun

İlişkilerin huzurumuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu aşikar. Bu nedenle değer verdiğiniz, ortak bir paydada buluşabildiğiniz, ortak zevklere sahip olduğunuz insanları yakınınızda tutun. Aksini düşündüğünüz, size bir şey katmadığı gibi sadece zamanınızı çalmakla yetinen insanları ise hayatınızdan uzaklaştırmak en doğal hakkınız.

 
5# Değişime Açık Olun

Yaşamınız boyunca geçiş dönemlerinden geçecek, kendinizi aramaya devam edecek ve hatta zaman zaman bulduklarınız karşısında şaşıracaksınız. Ancak sürekli olarak kendinize şunu sormanızı öneriyoruz: Sahip olduğum zamanı, yaşam kalitemi geliştirmek için kullanıyor muyum?
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X