6 Adımda Kış Yorgunluğunu Geride Bırakın

Gün ışığının kişilerin motivasyonu üzerinde etkisi bulunuyor. Kış yorgunluğu olarak adlandırılan mevsimsel halsizliğin de gün ışığının azalması ile ilgili olduğu, bedenin buna verdiği tepki ile ortaya çıktığı düşünülüyor. Yorgunluk, keyif alamama ve uyku düzenindeki değişimlerden kurtulmak için önerilerimize kulak verebilirsiniz.

 

 

6 Adımda Kış Yorgunluğunu Geride Bırakın
Yayın Tarihi: 9.12.2019 09:36:00
Egzersiz İçin Gün Işığını Tercih Edin
Kışın hareket etmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve daha enerjik hissetmenizi sağlar. Kendinizi bitkin düşecek şekilde zorlamadan, egzersizlerinizi gün ışığında yaparak enerjinizi arttırabilirsiniz. Kendinizi motive edecek en az 30 dakikalık hedefler belirleyin, bu sizi zinde tutacaktır.

Serotonin Seviyenizi Yüksek Tutun
İnsanda uyku ve uyanıklık döngüsünde etkili olan serotonin hormonu seviyesindeki değişime bağlı olarak, kişilerin ruh hâlleri ve enerji düzeyleri de değişir. Serotonin seviyenizi yükseltmek için en az 20 dakikanızı dışarıda geçirebilir ya da bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

Bol Sıvı Alın
Soğuk havalarda vücudun ısınma ve soğuması zaman alacağından, bu süreçlerin daha uzun tutulması gerekebilir. Egzersiz süresince, egzersiz öncesi ve sonrasında bol bol sıvı alın. Havalar soğuduğu zaman su içmeyi genelde unuturuz ama soğuk havalarda su alımı hayati önem taşır. Dışarıda yürüyüş ya da koşu yapmayı planlıyorsanız termosunuza bitki çayı doldurup içerek içinizi ısıtabilirsiniz.

Hamur işi ve Tatlılardan Uzak Durun
Kışın sağlıklı beslenmeye daha çok özen göstermeniz gerekebilir. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenmekten kaçının. Aksi halde, size o anda iyi gelen besinler aşırı tüketildiğinde, kilo alımına yol açarak, daha da yorgun hissetmenize neden olacaktır. Besin alımını kontrol ederek, düzenli egzersiz yaparak kış aylarını fazla kilo almadan ve yorgunluk hissini azaltarak atlatabilirsiniz.

Zihninizi Boşaltın
Zihnin boşalması kişileri sorumluluklarından uzaklaştırırken, nefes almalarını ve psikolojik açıdan rahatlamalarını sağlar. Aksi hâlde yorgunluk hissi olduğundan daha fazla hissedilir. 

Solunum Egzersizleri Yapın
Yoga, meditasyon ve solunum egzersizleri bedende rahatlama sağlar. Solunum egzersizleri vücuda giren oksijen miktarını arttırır ve kasları gevşettiği için kişilerde sakinleşme ve rahatlama yaratır. Her gün en az bir saatinizi ayırarak bedeninizi nefes egzersizleri ile rahatlatabilirsiniz.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X