Avrupa Birliği Ücretsiz İnternete Mi Geçiyor?

Avrupa Birliği Konseyi, üye ülkeler için özel bir çalışma başlatıyor. 120 milyon Euro’luk maliyeti AB tarafından karşılanacak proje kapsamında ücretsiz internetin yaygınlaştırılması planlanıyor.

 

 

Avrupa Birliği Ücretsiz İnternete Mi Geçiyor?
Yayın Tarihi: 10.10.2017 19:41:00
Avrupa Birliği Konseyi, üye ülkelerdeki halka açık alanlarda ücretsiz internet hizmeti sunulması kapsamında yeni bir çalışma başlatmaya hazırlanıyor. Üye ülkeler, ortak kullanım alanlarında ücretsiz olarak internet hizmeti sunmaya başlayacak.
 
WiFi4EU adı verilen proje kapsamında belediye binaları, hastaneler, parklar, turistik bölgeler gibi alanlara kurulacak cihazlar ile internet hizmeti sunulacak. Önceliğin internet hizmetinin mevcut olmadığı veya sınırlı olduğu alanlara verilmesi hedeflenen proje kapsamında ilk etapta tamamen ücretsiz 8 bin noktaya ulaşmak hedefleniyor.
 
Gerekli cihazların ve kurulumun tüm maliyetini Avrupa Birliği üstlenecek ve bunun için 120 milyon Euro kaynak ayrılmış. Destekten faydalanmak isteyen yerel yönetimler, en az 3 yıl boyunca hizmet vermeyi taahhüt etmek şartıyla gerekli destekten faydalanabilecek. Seçilecek noktalar içinse “ilk gelen alır” şeklinde bir anlayış belirlenmiş ve altı bin noktaya kadar başvuru yapan tüm belediyelere gerekli imkan tanınacak. Projenin 2017 yılı sonuna kadar başlatılması planlanıyor. Komisyon belediye başına ortalama 15 bin Euro bütçe sağlayacak. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X