İngiltere`nin Oscar`ları sayılan İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA)Ödülleri`nin adayları açıklandı.
Altın Küre`de 7 dalda aday olan ve tek dalda ödül kazanan `Zoraki Kral` filmi, BAFTA`da 14 dalda aday gösterildi. Eski İngiltere krallarından VI. George`un hayatını anlatan film; `En İyi Film`, `En İyi Erkek Oyuncu` ve `En İyi İngiliz Filmi` gibi önemli dallarda favori.
Altın Küre`de en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Natalie Portman`ın `Siyah Kuğu` filmi ise 12 dalda aday gösterildi.
BAFTA Ödülleri Aday Listesi :
En İyi Film:
Siyah Kuğu
İz Peşinde
Başlangıç
Zoraki Kral
Sosyal Ağ
En İyi Yönetmen:
Darren Aronofsky – Siyah Kuğu
David Fincher – Sosyal Ağ
Tom Hooper – Zoraki Kral
Christopher Nolan – Başlangıç
Danny Boyle – 127 Saat
En İyi Erkek Oyuncu:
Jesse Eisenberg – Sosyal Ağ
Colin Firth – Zoraki Kral
James Franco – Sosyal Ağ
Javier Bardem – Biutiful
Jeff Bridges – İz Peşinde
En İyi Kadın Oyuncu:
Annette Bening – The Kids Are All Right
Julianne Moore – The Kids Are All Right
Noomi Rapace – Ejderha Dövmeli Kız
Natalie Portman – Siyah Kuğu
Hailee Steinfeld – İz Peşinde
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:
Christian Bale – The Fighter
Pete Postlethwaite – Hırsızlar Şehri
Andrew Garfield – Sosyal Ağ
Mark Ruffalo – The Kids Are All Right
Geoffrey Rush – Zoraki Kral
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:
Amy Adams – The Fighter
Helena Bonham Carter – Zoraki Kral
Barbara Hershey – Siyah Kuğu
Lesley Manville – Another Year
Miranda Richardson – Made in Dagenham
En İyi Çıkış Yapan İngiliz Filmi:
127 Saat
Another Year
Four Lions
Zoraki Kral
Made In Dagenham
En İyi Çıkış Yapan Senarist, Yönetmen ya da Yapımcı:
The Arbor – Clio Bernard (yönetmen), Tracy O`Riordan (yapımcı)
Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından – Banksy (yönetmen), Jaimie D`Cruz (yapımcı)
Four Lions – Chris Morris (yönetmen/senarist)
Monster – Gareth Edwards (yönetmen/senarist)
En İyi Yabancı Film:
Biutiful – Meksika/İspanya
Gözlerindeki Sır – Arjantin
Ejderha Dövmeli Kız – İsveç
Benim Adım Aşk – İtala
İnsanlar ve Tanrılar – Fransa
En İyi Animasyon:
Oyuncak Hikayesi 3
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
Çılgın Hırsız
En İyi Özgün Senaryo:
Siyah Kuğu – Mark Heyman, Andres Heinz, John McLaughlin
The Fighter – Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Başlangıç – Christopher Nolan
The Kids Are All Right – Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
Zoraki Kral – David Seidler
En İyi Uyarlama Senaryo:
127 Saat – Danny Boyle, Simon Beaufoy
Ejderha Dövmeli Kız – Rasmus Heisterberg, Nikolaj Arcel
Sosyal Ağ – Aaron Sorkin
Oyuncak Hikayesi 3 – Michael Arndt
İz Peşinde – Joel Coen, Ethan Coen
En İyi Müzik:
127 Saat – AR Rahman
Alis Harikalar Diyarında – Danny Elfman
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – John Powell
Başlangıç – Hans Zimmer
Zoraki Kral – Alexandre Desplat
Yükselen Yıldız Ödülü (Halk Oyu):
Gemma Arterton
Andrew Garfield
Tom Hardy
Aaron Johnson
Emma Stone