Bahar Depresyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğa uyanıyor, tabiat kabuk değiştiriyor, güneş daha parlak, gökyüzü daha mavi bir görünüm kazanıyor. Toprak ana, capcanlı renkleriyle doğaya yeni bir hayat veriyor. Peki, siz tüm bu canlanma karşısında kendinizi yorgun, halsiz ve depresif mi hissediyorsunuz?

 

 

Bahar Depresyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yayın Tarihi: 7.03.2020 10:38:00

Eğer cevabınız evetse yalnız değilsiniz. Çünkü mevsim değişiklikleri söz konusu olduğunda özellikle de kıştan bahara geçme döneminde birçok kişi kendini depresif ve mutsuz olarak tanımlıyor. Bu noktada doğayla barışmak gerektiğini vurgulayan Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, bahar depresyonuna karşı almamız gereken ipuçlarını anlatıyor.

Mevsimsel değişik ile biyolojik saat uyuşmayabilir

Havaların ısınması, güneşin kendini daha fazla hissettirmeye başlaması her ne kadar olumlu gelişmeler olarak görülse de bazı kişiler için depresyon sebebi olabilir. Hava güzel olmasına rağmen kişiler kendini aşırı yorgun, sürekli uykulu ve her şeye karşı kayıtsız hissedebilir. Çünkü yaşanan mevsimsel değişiklikler kişinin biyolojik saati ile tam uyum sağlayamayabilir. Biyolojik uyumsuzluğu yaratan etkenler ise protein, vitaminler, hormonlar, ışık ve uykudur. Bu sebepler değişen mevsim koşulları karşısında depresif durumların ortaya çıkmasına yol açar.

Duygusal değişimler çok normal

Özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan bir duygu durum bozukluğu olan bahar depresyonu, kadınlarda daha çok rastlanmakla birlikte herkeste görülebilir. Depresyona benzer belirtilere sebep olan bu durum, hep psikolojik hem de fizyolojik değişimleri de beraberinde getirir. Bunun ana sebebi ise mevsimin değişmesiyle birlikte yaşanan duygusal dalgalanmalardır. Diğer depresyon türlerinden daha farklı ve kısa bir süreç olan ilkbahar depresyonu, kişilerin kendilerini daha yorgun, halsiz ve keyifsiz hissetmesine yol açar.

Bu kişiler bahar depresyonuna daha yatkın;

Ø     Aile geçmişinde manif depresif olan kişiler,

Ø     Ağır yaşam koşulları,

Ø     Zor çalışma şartları,

Ø     Gün ışığından az yararlanan kişiler,

Ø     Kadınlar,

Ø     Daha önce depresyon geçirmiş olan kişiler.

 

 

İlkbahar depresyonunun belirtileri nelerdir?

Mevsimsel depresyonlar kendi içinde farklılık gösterir. Örneğin kişi kış depresyonunda içe kapanık bir ruh haline bürünürken, bahar depresyonunda daha huzursuz ve agresif hissetmeye başlar. Bu noktada bahar depresyonu kendini;

Ø     Yorgunluk,

Ø     Halsizlik,

Ø     Karamsarlık,

Ø     İştah kaybı,

Ø     Ajitasyon,

Ø     Kolay yorulma,

Ø     İsteksizlik,

Ø     Uyku düzeninde bozulmalar şeklinde belli eder.

Psikolojik etkilerinin yanı sıra fizyolojik etkileri de görülmeye başlanır. Bunlar;

Ø     Baş ağrısı,

Ø     Kas ağrıları,

Ø     Mide bulantısı,

Ø     Kusma,

Ø     Kabızlıktır.

Motivasyon eksikliği yaşıyorsanız…

Bahar depresyonu her ne kadar önemsenmeyen bir durum olsa da çok ciddi sorunlara yol açabilir. Kişi herhangi bir şey yapmak için kendinde enerji bulamaz ve daha da sıkkın bir ruh haline bürünür. İsteksizlik hali aynı zamanda iş ve okul performansının da düşmesine yol açarak bu durumu daha çıkmaz hale sokabilir. Bu durumda eğer günlük işlerinizi yapacak bile haliniz yoksa ve elinizde olsa yataktan çıkmayacak gibi hissediyorsanız mutlaka uzman birinden yardım almalısınız.

Bahar depresyonundan kurtulmak için;

Ø     İçinizdeki karanlığı yenmek için yaşam alanlarınızdaki aydınlık seviyesini arttırmalısınız. Bunun için panjur ve perdeleri açabilir, daha erken kalkarak güneşten daha fazla yararlanabilirsiniz.

Ø     Güneşten kaçmanın hiçbir anlamı yok. Bu sebeple olabildiğince dışarı çıkmalı, daha fazla zaman geçirmelisiniz. Bunun için güzel bir günde yürüyüşe çıkabilir ve kendinize güzel bir öğle yemeği hediyesi verebilirsiniz.

Ø     Arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirmek ve sosyalleşmek depresyon için her zaman en iyi tedavilerden biridir.

Ø     Olduğunuz yerden uzaklaşmayı deneyin. Eğer şartlar uygunsa kısa bir seyahate çıkabilirsiniz.

Ø     Spor yapmaktan vazgeçmeyin. Spor hem fizyolojik hem de psikolojik olarak en iyi iyileştirme aracıdır.

Ø     Terapiye gidiyorsanız bu süreci mutlaka düzenli olarak yönetin.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X