Baksı Müzesi Açıldı

Ressam Prof.Dr.Hüseyin Koçan`ın Bayburt`un son durağı Baksı köyünde açmak için yıllardır emek verdiği Baksı Müzesi`nin açılış töreni gerçekleşti.

 

 

Baksı Müzesi Açıldı
Yayın Tarihi: 22.07.2010 11:14:00

Ünlü ressam ve profesör Hüseyin Koçan, doğduğu yere en güzel armağanı verdi. Bayburt'un eski adı Baksı olan Bayraktar köyünde bir müze açmak için yıllardır emek veren Hüsamettin Koçan Hoca, sonunda emeğinin karşılığını uluslararası düzeyde bir müze vücuda getirmeyi başararak gördü. Müze çağdaş sanat eserlerine yer veriyor.

Yol Bitse De Hayaller Bitmez

Müzenin en önemli ve en takdir edilmesi gereken özelliklerinden biri de köy halkının gözünü korkutarak sanattan soğutmaması, aksine sanata olan sevgiyi arttırması. Köyde yaşayanlar müze içindeki sanat atölyelerinde çalışabilecek, kütüphaneden faydalanabilecek ve konferans salonunda kutlamalarını gerçekleştirebilecek. Yani Baksı Köyü sanatla iç içe bir köy haline gelecek.

Hüsamettin Koçan Hoca açılış konuşmasına şöyle başlayarak proje için eleştiride bulunan arkadaşlarına da cevap verdi: "Bu Baksı projesi akıllı adam işi değil. Bayburt’tan gelen yol bu köyde biter. Ama hayaller bitmiyor. Böyle başladık bu projeye ve bugüne kadar geldik. Projenin etrafında üç önemli grup var: Sanatçılar, çocuklar ve gurbetçiler. Burası, altkültürle üstkültürü önyargısız biçimde bir araya getiren farklı bir müze."  

Projenin kırsal alanda sanata yönelik daha nicelerine ışık tutması dileğiyle...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı açılış töreninde Şevval Sam konser verdi.

Haber: Billur Kocabaşoğlu  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X