Egzersizlerinizi Doğru Zamanda Yapıyor Musunuz?

Egzersiz için günün en doğru vakti hangi zaman? Sporu geceye bırakanlara kötü haberlerimiz var.

 

 

Egzersizlerinizi Doğru Zamanda Yapıyor Musunuz?
Yayın Tarihi: 11.06.2019 10:30:00
Özellikle çalışan insanlar spor için ancak akşamları vakit ayırabiliyor. Peki bu ne kadar doğru?

Sabahları uyanıp yataktan kalkmak bile zor olabiliyor, farkındayız. Ancak uzmanlar egzersiz için en doğru saatin sabah saatleri olduğunu savunuyor.

Spor eğitmenleri durumu şu şekilde açıklıyor: "Sabahları testosteron seviyemiz %30'a kadar yükseliyor. Bu da kas gelişiminde oldukça etkili. Erkekler sabah saatlerinde egzersiz yaparak kas kütlelerini daha kolay arttırabilirler. Kadınlar için de bu testosteron yağ yakımını hızlandırıyor ve kas kütlesine katkı sağlıyor. Yani yaptığınız egzersiz çok daha etkili oluyor."

Ayrıca gece boyunca karbonhidratlar vücudumuzu onarır ve bu nedenle sabahları tükenmiş olurlar. Dolayısıyla vücudumuzdaki karbonhidrat miktarı sabahları en düşük seviyededir. Bu nedenle sabah antrenmanınızdan önce karbonhidrat almaktan kaçınırsanız vücudunuz yağ yakmaya daha eğilimli olur.


  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X