Elmas ve pırlantanın farkı ne?

Söz konusu değerli taşlar olunca, kadınların bilmediği pek az şey vardır. Peki siz elmas ve pırlantanın farkını biliyor musunuz?

 

 

Elmas ve pırlantanın farkı ne?
Yayın Tarihi: 15.12.2014 08:41:00

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki sanılanın aksine elmas ve pırlanta aslında aynı taş. Bu değerli taşları birbirinden ayıran özellik ise kesimi. Elmas, yerin altında yüksek ısı ve basınçla oluşan madenın ismi; diğer bir değişle pırlantanın ham hali. Pırlanta, ham elmasın ışığı en iyi şekilde yansıttığı kesim şekli. (sağda)

Ülkemizde elmas kesim olarak anılan bir diğer kesim şekli ise dünyada `gül kesim` olarak adlandırılan kesimdir. Gül kesim önce Venedik`te geliştirilip daha sonra Lizbon, Antwerp, Amsterdam gibi liman kentlerde değişime uğramıştır.

(solda: Gül (elmas) kesimin önden ve yandan görünümü )

Pırlanta kesiminde ışık, taşın içinde kırılır ve olağanüstü bir ateş ve parlaklık verdikten sonra geri yansır. Bu kesimlerden pek çok değişik şekil elde etmek de mümkün. En çok kullanılan ise 57 yüzeyli yuvarlak kesim. Çoğunlukla renkli taşlarda kullanılan ve `fancy kesim` olarak adlandırılan diğer kesimler ise: kalp, oval, damla, markiz, prenses, oktagon, ve baget diye sıralanabilir.

Haber: Ezgi Kamadan  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X