Evlilik hakkında önemli ipuçları

Hayatınızın en önemli kararlarından biri… En heyecanlı olduğunuz ve merakla beklediğiniz bir dönem… Evlilik kararı verirken ya da evliliğinizi sürdürürken nelere dikkat etmeniz gerekir?

 

 

Evlilik hakkında önemli ipuçları
Yayın Tarihi: 26.05.2010 13:52:00

RandevuAl.com üyesi psikologlardan Uzman Psikolog Erhan Özden, evliliklerin büyük ölçüde evlilik öncesi süreçte inşa edildiğini söylüyor. Evlilik hakkında, bir uzmandan destek almak istiyorsanız, özel klinikte veya muayenehanesinde hizmet veren 82 psikoloji uzmanına ulaşabilir ve randevunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.

Evliliğin en kritik dönemi eşikten giriş ve ayağının tozuyla oturma dönemidir!

Uzman Psikolog Erhan Özden evliliğe nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda şu bilgileri veriyor: “Evlilik büyük oranda evlilik öncesi süreçte inşa edilir. Bu, hayatınızı sürdüreceğiniz eşinizi daha tanımadan zihninizin içinde bir yerlere kaydolup duran kişisel tarihinizin geleceğinize yönelik izdüşümüyle ilgili bir durumdur. Belki bu yazıyı okurken, belki etrafınızda gördüğünüz evlilikle ilgili gözlemlerinizle, belki anne-babanızın zihninizde bıraktığı eş ilişkisi modeliyle zihninizde adım adım bir evlilik inşa edilir. Yani siz aslında evliliğinizi eşinizle değil, zihninizdeki evlilik modeliyle yaparsınız. Eş adayınızı tanıdığınız zaman da bunların yenileri eklenir. Ve siz aslında evliliğe değil, çoktan temelleri atılmış, katları çıkılmış bir binanın çatı katında oturmaya başlarsınız. Evliliğin en kritik dönemi eşikten giriş ve ayağının tozuyla oturma dönemidir. Eşinizi çok eskiden beri tanıyor bile olsanız bu dönemde hiç tanımadığınız bir yaşama adapte olmaya çalışırsınız. Kendinizin bile evlilik içindeki hali sizin için daha önce tanışılmamış bir kişiliktir. Evliliğin de hayat içindeki diğer süreçler gibi bir süreç olduğunu, yine mutlu ve mutsuz zamanların olacağını baştan kabul etmek, evliliğin eşiğinden hemen sonra gelen kriz dönemine sizi daha güçlü ve ayakta sokacaktır. Evlilik, evlilik öncesi süreçle başlar. Sınavlarına iyi çalışanlar, en fazla nerede hata yapıldığını okuyanlar da evliliğe bir adım önde girerler.”

 

 

Haber: Trendus  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER DÜĞÜN HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X