Trendus Logo

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine Konuştuk

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine - Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine Konuştuk
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
1 / 5

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine

Yoga eğitmeni, Stres Yönetim Uzmanı, yazar ve Mutlu Mutfak Şefi Arzu Özev, her ay bodrum ve İstanbul’daki  Fenerbahçe’deki stüdyosunda,  “Sri Sri Yoga Atölyesi” yapıyor. Kurumsal firma çalışanları için öğle arasında, ofis yogası gerçekleştiriyor. Ve yılda 2 kere Mutlu Mutfak Atölyesi’nden sağlıklı, taze ve pratik lezzetler sunuyor. Biz de Arzu Özev ile tüm bu konular hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanışmanız nasıl gerçekleşti?

Üniversite’deyken yaşamın gerçeğiyle ilgili yaşadığım güçlü bir idrak üzerine iyi bir yoga okulu aramaya başladım. Birkaç merkeze uğradım, fakat uğradığım yerlerde yoga bilgisinden çok hareketlere ön plandaydı. Ben hareketlerden ziyade kadim yoga öğretisini anlamak ve yaşamıma geçirmek üzere bir eğitim arıyordum. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam kurmanın bir matematiği olduğunu anlamış olsam da formülü henüz bilmiyordum. Çok sevdiğim bir arkadaşım “Tam sana göre bir kurs biliyorum” diyerek beni üniversitede organize edilen bir Art of Living kursuna götürdü. Bu kursta Sudarshan Kriya nefes tekniğini öğrendim. Kursu benimsedim fakat başlangıçta tekniği çok da düzenli uygulamadım açıkçası. Ta ki Yeni Zelanda’ya uçmak üzere yola çıkmadan önce fena bir ruh haline girene dek. Daha iyi hissetmek için pek de fayda göreceğime inanmadan oturdum, öğretildiği gibi yarım saat kadar tekniği uyguladım. Gözlerimi açtığımda karanlık ruh halim gitmişti, neşe içinde yeni bir güne başlamış gibiydim. O gün tekniğin ne kadar güçlü olduğunu fark ettim. Sonra Yeni Zelanda’da sessizlik kursuna katıldım. Sessizlik programından çıktığım zaman yoga yaşamımın bir parçası haline gelmişti. Sadece duruşlar, nefes ve meditasyon değil, aynı zamanda öğreti de. Sigarayı da bu kurstan sonra bıraktım. Yıllar içinde belli aralıklarla düzenli olarak sessizlik programlarına ve çeşitli eğitimlere katıldım, gönüllü olarak pek çok projede yer aldım, yoga ve nefes kursları verdim. Hatırlattıkça, yaşadıkça ve tekrarladıkça bu kadim bilgi ve bakış açısı yaşamımın bir parçası oldu. Olmaya da devam ediyor.