Trendus Logo

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine Konuştuk

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine - Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine Konuştuk
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
3 / 5

Arzu Özev ile Nefes Teknikleri, Yoga ve Sağlıklı Beslenme Üzerine

 

Düşüncelerimiz üzerinde kontrolümüz olduğu kadar nefesimiz üzerinde de kontrol sahibiyiz. Zihnimizi olumluya odaklarsak nasıl bir nefes tarif edersiniz?

Aslında düşüncelerimizin üzerinde çok fazla kontrolümüz yok. Zihin dört nala kontrolsüzce koşan bir at gibi. Yoga bilimi, zihni disipline etmeyi öğretiyor. Araştırmalara göre zihnimizden bir günde 40.000 ila 70.000 düşünce geçiyor. Geçmiş, gelecek, kendi üzerimizdeki ön yargılarımız, başkalarıyla ilgili fikirlerimiz, bir sürü düşünce… Her düşünce, bizde olumlu, olumsuz veya nötr bir duygu yaratıyor. Bu düşünceleri zihin seviyesinden kontrol etmemiz çok zor. Geçmişe takılı zihinlerde depresyon, geleceğe takılı olanlarda ise anksiyete baş gösteriyor. Üstadım Sri Sri Ravi Shankar, “Zihin bir uçurtmaysa, nefes onun ipidir” diyor. Zihne zihin seviyesinden ulaşamıyorsak, nefes yoluyla bu mümkün. Nefeste her duygunun karşılık geldiği bir ritim var. Öfkelenince, heyecanlanınca hızlı nefesler alıp veriyoruz dikkat ederseniz. Oysa sakin ve mutluyken nefesimiz daha uzun ve derin oluyor. Dolayısıyla nefesin yardımıyla düşünce ve duygu dünyasını dengeleyebiliyoruz.