Trendus Logo

Kendini Tanıma Rehberi: Ben Kimim?

Başkalarının Sesleri - Kendini Tanıma Rehberi: Ben Kimim?
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 3

Başkalarının Sesleri

Zihnimizde her an milyonlarca ses dönüyor: onu böyle yapmamalısın, buraya gitmemelisin, şimdi aramamalısın, o işi asla başaramazsın, yetenekli değilsin, güzel değilsin… İstediğiniz kadar uzatabilirsiniz bu cümleleri. Hatta kendinize bir iyilik yapın ve sizin yerinize sürekli konuşan bu iç sesleri bir kâğıda dökün. Bakalım bu sesler kime ait, size mi yoksa bir başkasına mı?

Hepimiz var olan bir hayatın içine oyuncu olarak katılıyoruz. Bazılarımız iyi bir aileye, bazılarımız ise daha büyük zorlukların yaşandığı bir ortama doğuyor. Sonrasında da yaşamaya başlıyoruz: bizlere bir şeyler öğretiliyor, sürekli bir şeyler söyleniyor ve olumlu veya olumsuz tüm öğretilerle hayatımızı idam ettiriyoruz. Kimisi arkadaşları tarafından, ailesi veya öğretmenleri tarafından zorbalığa uğruyor. Ve egomuz bu zorbalıklarla büyümek zorunda kalıyor.

Şimdi, kendinizi tanımak adına bütün bu söylenenleri ve öğretileri unutun. Size sürekli başarısız olduğunuzu söyleyen ses kime ait? Bunu bir an için düşünün, cevap derinlerde bir yerde merak etmeyin. Kendinizi kurcalamaktan, kendinizle konuşmaktan çekinmeyin. Size kim olduğunuzu söyleyen hiçbir sesin size ait olmadığını göreceksiniz. Çünkü yeteneklisiniz, güzelsiniz ve başarılısınız. Kafanızdaki seslerin size kim olduğunuzu, nereye ait olduğunuzu söylemesine izin vermeyin.

Kendinizi yeniden tanımak için işe koyulun. Kendinize, “Ben gerçekte neyi seviyorum, nerede mutlu oluyorum, nerede iyi hissediyorum, benim yapmam gereken asıl iş ne?” gibi sorular sorun. Ve bu soruların cevabını sadece siz verin; zihninizdeki o seslerin karışmasına, yorum yapmasına müsaade etmeyin.

Kendinizi yeniden keşfetmenin tadını çıkarın.