Trendus Logo

Kendini Tanıma Rehberi: Ben Kimim?

Benim Evrenim - Kendini Tanıma Rehberi: Ben Kimim?
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
3 / 3

Benim Evrenim

Kendi evreninizi yönetebiliyor musunuz? Kendi kararlarını alıp, kendi istekleri doğrultusunda hareket edenlerden misiniz, yoksa sadece bekleyenlerden mi?

Bazen hayatımızla ilgili önemli kararlar almamız gerekebiliyor. Yeni bir ülkeye gitmek istiyorsunuzdur ama cesaretiniz yoktur veya yeni bir iş teklifi aldınız ama değerlendirmeyi ailenize ve arkadaşlarınıza bırakıyorsunuzdur. Sizce, sizin yerinize doğru kararı verebilecek kişiler onlar mı? Cevabı biz verelim; hayır.

Bağlılıklarımız bazen kararlarımızı ve tüm yaşamımızı ele geçirebiliyor. Aileniz sizin yerinize okuyacağınız bölümü, kimlerle arkadaşlık etmeniz gerektiğini ve hatta kiminle evleneceğinizi söyleyebiliyor. Bazen de sırf arkadaşlarınıza uyum sağlayabilmek, onlar tarafından daha çok sevilmek için istemediğiniz şeyleri yapıyorsunuz. Kendinizi huzursuz ve mutsuz hissettiğiniz halde neden sizi yönlendirmelerine izin veriyorsunuz? Hepimiz birer birey olarak dünyaya geliyoruz. Evet, bazı aileler için bu durumu kabul etmek zor olabiliyor. Ama en azından siz bir birey olduğunuzun farkındasınız.

Yönlendirilmeye izin vermeyin. Sizin dünyanızı bir başkasının güzelleştirmesine veya kötüleştirmesine müsaade etmeyin. Bunu yaparken her şeyi kırıp dökün demiyoruz; eminiz ki mantıklı bir biçimde, kimseyi kırmadan bu durumu halledebilirsiniz. İsteklerinizi, kararlarınızı, nasıl yaşamanız gerektiğini size söyleyebilecek, yorum yapabilecek tek kişi sizsiniz. Korkmayın. Tek başınıza da bu işi halledebilirsiniz.

Hata yapmaktan, yanlış kararlar almaktan çekinmeyin. Hepsinin güzel bir deneyime ve anıya dönüşeceğini hatırlamanız yeterli.

Hayatınızı dışarıdan bir seyirci olarak izlemek yerine senaryonuzu yazın, yönetmen koltuğuna oturun ve başrol oyuncusu olmanın tadını çıkarın.

Kim olduğunuzu merak ediyorsanız veya sadece sorguluyorsanız, kendinize yeni doğmuş bir bebek gibi davranın. Ona ne öğretirdiniz, nasıl yönlendirirdiniz veya nasıl bir karaktere sahip olmasını isterdiniz? Kendinizi keşfetmeyi tamamlayıp, kendinizi iyice anlayıp ve kararlarınızın arkasında güçlü bir biçimde durmayı başardığınız an mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.