Trendus Logo

Kendinize Geri Dönün: Yetenek Nasıl Keşfedilir?

Bilinçsiz Tutumlar - Kendinize Geri Dönün: Yetenek Nasıl Keşfedilir?
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
5 / 5

Bilinçsiz Tutumlar

Yaşamımız boyunca belirli kalıp ve etiketlerle yetiştiriliyoruz. Bu kalıpları aklımıza bile getirmediğimizi düşünsek de onlar bilinaçaltında, sürekli bizlerle.

 

Gelin, bu bilinçsiz tutumları hatırlayalım ve ortadan kaldıralım.

 

“Yaptığın işte mükemmel olmalısın!” Bu kelimeler iş hayatında başarısız olma korkusuna, sürekli hata yapacağınızı düşünmeye ve en önemlisi de kaygıya sebep oluyor. Yaptığınız her işte mükemmel olmak zorunda değilsiniz; bir işi sırf keyif aldığınız için de yapıyor olabilirsiniz. Hem işi sevdikten sonra, başarı zaten kendiliğinden gelmez mi? Rahatlayın ve kendinize hatırlatın; “ben zaten mükemmelim, bunun için herhangi bir işte ekstra başarılı olmam gerekmiyor!”

 

“Çabalamak zorundasın!” İyi de, ne için? Okuduğumuz dönemlerde bile, daha mesleğimizi seçmeden bu cümleleri tekrarlayıp durdular. “Tamam, çabalamalıyım ama ne için?” Belki de ifade ediş biçimleri yanlıştı. Sırf bu cümle yüzünden, kolayca elde ettiklerimizin değersiz olduğunu düşünüyoruz. Oysaki yanlış. Hayatımızdaki her şey için ekstra bir çaba göstermemiz gerekmiyor, bazı şeyler kendiliğinden oluveriyor. Evet, çaba gösterin ama önce ne için çaba göstermeniz gerektiğini belirleyin: bizim önerimiz, tabii ki de yetenekleriniz.

 

“Her zaman nazik ol.” Bu cümle yüzünden birçok kişi “hayır” kelimesini kullanamıyor. İnsanlara karşı kaba veya saldırgan davranın demiyoruz, ama nezaket de hak edene verilmemeli mi?

 

 “Güçlü olmalısın!” Olumsuz duyguları tamamen görmezden gelmeye sebep olan bir cümle. Hayır, her zaman güçlü olmak zorunda değilsiniz. Arada düşmeli ve tüm duygularınızı en içtenlikle yaşamalısınız.

 

“Hızlı olmalısın, yaşın geçiyor.” İşte bu cümle de gelecek kaygısının ta kendisi. Kaygı, konsantre olmanıza ve eksik hissetmenize neden olur. Eksiklik de suçluluk duygusunu beraberinde getirir. Hayat sizin, acele etmenize gerek yok. Nereden, nasıl başlamak isterseniz, oradan başlayın.

 

Hayata başlarken, etrafımızdaki insanlar çıtayı en üst seviyelere koyuyor ve bizler de doğal olarak ona ulaşmakta güçlük çekiyoruz ve kendimizi yetersiz hissediyoruz. Bu durumda yavaşlamanız ve sizin için gerçekten nelerin önemli olduğunu belirmeniz ve bu doğrultuda hayatınıza devam etmeniz gerekiyor.