Trendus Logo

Kış Rehberiyle Soğuklara Hazırlanın

Kış Rehberiyle Soğuklara Hazırlanın - Kış Rehberiyle Soğuklara Hazırlanın
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 7

Kış Rehberiyle Soğuklara Hazırlanın

Kadın-Erkek Kışın Tüketilmesi Önerilen Gıdalar Nelerdir?


Kışın beslenme alışkanlarımızda daha dikkatli olmamız gerekir. Üst solunum yolu hastalıklarının çok büyük kısmının kış döneminde ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Virüs ve bakterilere karşı korunmada sağlıklı beslenme metotları önem kazanır. Bazı besinlerin tüketilmesi vücut direncini artırırken, zararlı organizmalarının da uzak tutulmasını sağlar.
 

Soğan ve Sarımsak

Bazı sebzelerin kışın tüketilmesi daha çok önerilir. Öneriler arasında soğan ve sarımsak sıklıkla yer alır. Bunun nedeni ise iki sebzenin de doğal antibiyotikler olmasıdır. Yapılarında bulunan antioksidan sayesinde zararlı mikroorganizmalara karşı savaş verirler. Kış aylarında bol bol tüketerek kötü kolesterolü düşürebilmek mümkündür.
 

Bal

Balın içinde früktoz, glikoz, kalsiyum, fosfat, magnezyum, sodyum, potasyum gibi zengin mineraller bulunur. B grubu vitaminlerin büyük kısmı balın yapısında yer alır. Bu nedenle bal tüketmenin faydasını kışın daha çok görürüz. Vücut bağışıklık sistemini güçlendirme önemli rol oynar.
 

Turunçgiller

Kışın tüketilecek gıdalar hakkında akla ilk olarak C vitamini gelir. Gribal enfeksiyonlara karşı C vitaminini vücuda yeterli miktarlarda almamız önemlidir. Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgilleri tüketecek bu ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabiliriz.
 

Tatlı Patates

Kökeni Latin Amerika’ya dayanan tatlı patates hem lezzeti hem de şifalı özellikleriyle kışları tüketilebilecek besinler arasındadır. A, B, C vitaminlerinin yanı sıra lif, bakır, fosfor, potasyum kaynağıdır. Sindirim sistemini çalıştırırken, karaciğer ve cilt hastalıklarının oluşmasını engeller. Mineral zenginliği sayesinde kış hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır.
 

Pırasa

Bir antioksidan deposudur. A ve C vitaminlerini bolca içerir. Asidik yapısının vücut direncini artırmada önemli payı bulunur. Pırasaya limon takviyesi yaparak C vitamini miktarını artırabilirsiniz.