Trendus Logo

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun - Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 3

Meme Sağlığında Kontrolü Elinizde Tutun

  • Meme kanserinde erken tanı ve etkin tedavi ile başarılı olma şansı ne kadar arttı?

Meme kanserinde erken tanı ve etkin bir tedavi ile başarı şansı %100’e ulaşmaktadır. Bu sebeple herkesi düzenli kontrole ve taramaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Büyük projelerle farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Örneğin NESFIT ile, meme sağlığında farkındalık yaratmayı amaçlayan “Kontrol Sende” projesini 9 yıldır sürdürüyoruz. Bugüne dek yaklaşık 100 bin kadına ulaştık. Meme sağlığında ufak dokunuşlarla büyük değişimler sağlamanın mümkün olduğunun altını çiziyoruz. NESFIT bu yıl da, MEMEDER’in meme sağlığını bilinçlendirme çalışmalarında, 10 bin kadına; erken tanı ve tedavi şansı verecek.
 

  • Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılıyor?

Kendi kendine kontrol; ayna karşısında ayakta, yatarken ve duşta yapılabilir. Muayenenin gözle inceleme ve elle muayene olmak üzere iki bölümü bulunuyor.

 

  • Elle muayene yapmak isteyenler hangi adımları izlemeli?

Elle muayenede memenin kendisi ve meme başları, koltuk altları ve meme altı bölgeler muayene ediliyor. Elinizin üç orta parmağının uç kısımlarının iç bölümleriyle meme başından başlayarak; küçük dairesel hareketler çizerek, baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak, dıştan meme başına doğru ve yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya doğru muayeneye başlayın. Sağ meme için sol, sol meme için sağ elinizi kullanın. Memelerinizin tümünü ve koltuk altlarını yoklayarak muayene edin. Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın. Parmaklarınıza vücut losyonu veya sabun sürerek kayganlığı artırabilir, daha rahat muayene edebilirsiniz. Köprücük kemiğinin altından başlayarak, tüm meme bölgesini muayene edin. Elinizi kaldırmadan kaydırarak birbirine paralel dikey çizgiler çizerek veya köprücük kemiğinin altından başlayarak saat ibresi yönünde giderek iç içe geçen daireler çizerek veya meme başında sonlanan oklar şeklinde tüm memenizi muayene edin. Elinizin başparmak ve işaret parmakları arasında meme başını hafifçe sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. İlk muayeneler göğsünüzün yapısını tanımanıza yardımcı olur. Daha sonraki muayenelerde farklı, devam eden bir dolgunluk, kitle fark etmeniz durumunda doktorunuzla bağlantı kurun.
Yatarken elle muayene ise en rahat muayene şeklidir. Sırtüstü yatarak yapılabilir. Muayene edeceğiniz taraftaki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Aynı taraftaki kolunuzu başınızın üstüne koyun. Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın. Kolunuzu yana koyun, diğer elinizle koltuk altı bölgesini muayene edin. Diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında meme başını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın.