Trendus Logo

Yeni nesil tasarımcılar moda dünyasında

Yeni nesil tasarımcılar moda dünyasında
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
1 / 11

NEW GEN I / YENİ NESİL I 
GÖZDE NADİRE BIÇAKLI 

Detay Deri Yarışması’nın ardından hazırladığın ilk koleksiyonu İstanbul Moda Haftası’nda sunma şansını yakaladın. Detay Deri yarışması’yla başlayan İMA ile devam eden bu sürecin gelişiminden ve sana kattıklarından bahseder misin? 
Detay Deri Yarışmasına kendimi denemek için başvurdum. Mudo Collection Bayan markasında tasarımcı olarak çalışıyorum ve farklı bir platform olan deri yarışmasının bana bu konuda katkı sağlayacağını düşündüm. Yapılan koleksiyon sunumları sırasında Desa markasının CEO’su Burak Celet parçaların geliştirilmesi ve üretimi aşamasında sponsor oldular. Yarışma sonucunda ikinci olarak derece kazandım ve bunun sonucunda İMA’da Moda Yönetimi programı dahilinde eğitimlere katıldım.

Bu program tasarım dışında, bir markaya veya koleksiyona farklı boyutlardan yaklaşmama büyük katkıda bulundu. Bahsettiğim; koleksiyon içindeki denge olabilir, müşteriye odaklılık olabilir, marka pazarlaması olabilir... Programla beraber İMA’nın katkısıyla 2015 İlkbahar/Yaz sezonu için ‘Robust’ koleksiyonunu oluşturdum ve koleksiyonu Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’ da gösterme şansı buldum. 

Koleksiyonun detaylarından bahseder misin?
Koleksiyonda şehirli sportif ama aynı zamanda unisex bir görüntü yaratmak istedim. Koleksiyon, günlük giyim parçalarından oluşuyor ama istenildiğinde şık parçalarla da kombinlenebiliniyor. Hafif yağmurluklar unisex olarak kullanılabiliyor.

Sportif dokuma t-shirtler, geometrik çiçek baskılı alt ve üst grup parçaları, büyük cep detayları, lazer kesim detayları ve kurtarıcı sırt çantaları ön plana çıkan detaylar arasında yer alıyor.

İlham kaynakların neler?
Başlangıç noktası olarak ‘az çoktur’ felfesinden yola çıktım. Geçmişe baktığımızda bunu uygulayan ilklerden birinin Bauhaus akımının olduğunu görüyorum. Bu akımın bir tasarımı tanımlamasından ilham aldım. Ve koleksiyona ‘Robust’ , sağlam ve stabil, ismini verdim.

Bundan 5 yıl sonra nerede ve ne yapıyor olacaksın?
MBFWI’da koleksiyonu izleyici ile buluşturmanın bana iyi bir tecrübe kazandırdığını düşünüyorum. Önümüzdeki 5 yıl içinde markalaşma sürecine girip bu konuda iyi bir yere gelmek istiyorum.