Trendus Logo

Yeni nesil tasarımcılar moda dünyasında

Yeni nesil tasarımcılar moda dünyasında
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 11

NEW GEN I / YENİ NESİL I
ELİF YAVUZ

Koza’nın ardından hazırladığın ilk koleksiyonu İstanbul Moda Haftası’nda sunma şansını yakaladın. Koza’yla başlayan İMA ile devam eden bu sürecin gelişiminden ve sana kattıklarından bahseder misin?
2013 Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda 10 finalist arasında yer aldım. 6 looktan oluşan koleksiyonumu Simay Bülbül mentorluğunda hazırladım. İlk kez kendi koleksiyonumun profesyonel bir atölyede hazırlanması, tek tek her aşamada ustalarla birlikte çalışmak, teknik anlamda beni çok geliştirdi. Final defilesiyle İMA Moda Tasarımı ve Yönetimi lisansüstü eğitim programını kazandım.

Bu program ile kendi markamızı oluşturmak, müşterimizi tanımak, pazarlamaya hakim olmak ve global pazarlar hakkında bilgi edinmek gibi konular üzerine sektörün yerli ve yabancı isimlerinden seminerler aldık. Aynı zamanda 2015 yaz koleksiyonlarımızın her aşamasını RoyPeach ve Raf Stesmans danışmanlığında hazırladık. Eğitimin sonunda hem güçlü bir teorik altyapıya sahip olduğumuza hem de profesyonel anlamda koleksiyon oluşturmayı öğrendiğimize inanıyorum.

Koleksiyonun detaylarından bahseder misin?
Koleksiyonumun ismi “Discipline” ve tüm hikaye hem günümüze hem de farklı dönemlere ait hastane üniformaları üzerine kurulu. 10 looktan oluşan toplamda 21 parçanın bulunduğu, dramatik bir mood’a sahip, güçlü ve elegant bir koleksiyon. Oversizedsilüetlerin ve modern kesimlerin yer aldığı parçalarımın hepsinde ipek şantuk, mikado ipeği, ödemiş organzesi, krep saten ve payet gibi çeşitli kumaşlar kullandım. Bunlar hem çok değerli kumaşlar hem de günümüzde ağırlıklı olarak abiye olarak çalışılan gece giysilerinde ve gelinliklerde kullanılıyor. Böyle geleneksel hatta hafif kitsch malzemeleri bu kadar yalın ve modern parçalarda kullanmış olmak koleksiyona ruh katan en büyük detaylardan biri. 

İlham kaynakların neler?
Grotesk dönem, vintage parçalar, nostaljik hikayeler, kitcsh öğeler, klasikler yani genellikle eskiye ait her şeyden etkileniyorum. Büyük bir Martin Margiela hayranıyım. En büyük idolüm Tilda Swinton. PedroAlmodóvar filmlerini seviyorum. Arada oturup Pablo Neruda okuyorum. Bana ilham veren fikirler çoğu zaman buralardan çıkıyor.

Bundan 5 yıl sonra nerede ve ne yapıyor olacaksın?
Kendi markamı kurmuş olmayı, Avrupa’daki moda haftalarına katılmayı ve yurtdışında satış yapmayı hedefliyorum. En büyük hayalim koleksiyonumun Colette gibi Paris’deki butiklerden birinde yer alması.