Trendus Logo

2020 Yılında Yapılacaklar Listesi

Zihinsel Değişimle Başlayın - 2020 Yılında Yapılacaklar Listesi
Foto galeriyi daha rahat gezmek için klavyenizdeki sağ - sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz.


 

 POPÜLER GALERİLER
ŞU AN BUNLAR TIKLANIYOR
2 / 6

Zihinsel Değişimle Başlayın

Zihne kök salmış düşünceleri ve alışkanlıkları değiştirmek zor olabiliyor. Bu nedenle, 2020 yılı için yeni bir yapılacaklar listesi hazırlamadan önce bir adım geri gidin ve olumsuz düşünce tarzınızı nasıl değiştirebileceğinizi düşünün. Değişim ilk zihinde başlıyor. Zihin aynı kaldığı sürece olumsuzluklar ve karamsarlıklar hayatın birçok alanını ele geçiriyor. 2019 senesinde yaptığınız hataları bu yıl da tekrarlamamak adına birkaç çalışma yapmanızı önerebiliriz; ilk olarak kendinize birkaç soru sormakla başlayabilirsiniz:

 

1-      Geçen sene ne yapmak için yola çıktım?

2-      Hangi alanda ilerleme gördüm?

3-      İlerleme kaydedemediysem bunun sebebi nedir?

4-      Hangi konularda ve alanlarda ciddi duraksamalar yaşadım? Bu duraksamaların sebebi ne olabilir?

Cevaplarınızı şansızlık, kısmet değilmiş, zamanı değilmiş gibi klişeleşmiş, kabul gören cümlelerden uzak tutmaya çalışın. Derinlere inin ve kendinizden net cevaplar almaya çalışın. Hatalara, yanlışlıklara ve duraksamalara neden olan şeyleri net bir biçimde yanıtlamak, daha rahat ilerlemenize yardımcı olur.

Tabii bir de ilerlediğiniz ve başarılı olduğunuz, kendinizi geliştirdiğiniz alanları da düşünmeden geçmeyin. Çünkü bunlar sizin başarılarınız ve onlarla gurur duymak en büyük hakkınız. İnsan en çok kendine karşı acımasız davranırmış; sanıyoruz ki bunu birçoğumuz da oldukça iyi başarıyor. Kendinizi tebrik etmeyi ve ödüllendirmeyi de sakın ihmal etmeyin. Bu mutlu duygular kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur.

Şimdi de gelelim “zihni olumsuz düşüncelerden nasıl arındırabilirim?” sorusunu cevaplamaya.

 

Pozitif kal! Günümüzde bu kelimeleri herkesten duyuyor, her yerde okuyoruz. Problem şu ki, bunu nasıl yapabileceğimizi tam olarak bilmiyoruz. Etkili birkaç yöntem önerebiliriz, ama bu önerileri düzenli bir şekilde denemeli ve ondan sonra işe yarayıp yaramadığına karar vermelisiniz.

-          Meditasyon: Anda kalmanıza ve olumsuz düşüncelerinizden arınmanıza yardımcı olacak en etkili yöntem. Çünkü meditasyon sırasında kendinizle baş başa kalıyorsunuz. Meditasyon başlangıcı birçok kişi için zor olabiliyor, ama biraz zaman tanır ve meditasyona şans verirseniz pozitif düşüncenin ne demek olduğunu doğru bir biçimde kavrayabilirsiniz. Meditasyon zihninizdeki tüm olumsuz düşünceleri akıtmanıza yardımcı olacak muhteşem bir yöntem.

-          Yürüyüş: Rahatlamanın en etkili yöntemlerinden biri de yürüyüş yapmak. Yürüyüş yaparken birçok olumsuz düşünceyi dökebilir ve bu düşüncelere neden olan iç sesinizle iletişime geçebilirsiniz. Kendi kendinize sorular sorup bir yandan da cevaplamak, müthiş bir rahatlama hissi yaratacaktır.

-          Yoga: Hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecek muhteşem bir yöntem. Yoga diğer uygulamalardan daha zor olabilir çünkü birçok farklı beden hareketi var. Ama bir yerden başlamak gerekiyor değil mi?

-          Mindfulness Uygulaması: Anda kalmayı amaçlayıp, zihni rahatlatan diğer yöntemlerden biri de mindfulness. Bu pratik sayesinde farkındalığınızı artırabilir, olumsuz düşüncelerinizi olumluya çevirebilir ve geçmiş, gelecek kaygısından kurtulabilirsiniz.

-          Psikolojik Destek: Bazen de ihtiyaç olunan tek şey konuşmak oluyor. Eğer kendi başınıza olumsuz düşüncelerinizden arınamıyorsanız, psikolojik destek alabilirsiniz.  

 

Hızlı değişimler yapmamaya çalışın. Yaşam tarzınızı, işinizi veya kendinizi değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Ama unutmayın ki hızlı ve anlık verilmiş kararlar terazinizi bozabilir. En azından kendinize biraz zaman tanıyın. Önce ne istediğiniz karar verin, sonra ufak adımlarla bu isteklere doğru ilerleyin. Değişiminizi kademeli bir biçimde gerçekleştirin.

Sabırsız olmayın. Sabırsızlıklar da olumsuz düşünceleri doğuran en büyük etkenlerden. İstenilen şey hemen olsun isteriz ve bu şey için zaman tanımakta biraz zorlanırız. Sonrası da zaten karamsarlığı ve negatif düşünceleri zihnimize yerleştirir. Sabırlı olun. Bir önceki maddede de değimiz gibi, değişim ve istekleriniz için zamana ihtiyacınız var.

Küçük şeyleri kabul edin. En çok da bunda zorlanırız; küçük başarılarımızı görmezden gelir, sevinçlerini yaşamadan üstünü kapatırız. Küçük mutluluklarınızı yakalayın. Onlarla mutlu olun ve kendinizi takdir edin.

Hata yapmaya izin verin. Deneyim dediğimiz şey zaten hatalarımıza verdiğimiz isim değil mi? Hatalarınıza bağımlı kalıp, onlar için sızlanmayı bırakın. Dersinizi aldıktan sonra tekrar etmemeye özen göstermeniz yeterli.