Bu Sonbahar Sezonu Bizimle Olacak Favori Çanta Trendleri
New York, Londra, Milano ve Paris gibi 2022’nin son moda haftalarının Sonbahar/Kış defileleri bize beklediğimize değecek parçalara kavuşma fırsatı sunuyor. Özellikle çanta trendleri, bu sene içinde hangi aksesuarların dikkatleri üzerine çekeceğinin bir ön gösterimi oldu.

 

 

Yayın Tarihi: 22.03.2022 14:09:00

1 | 12
Kabarık, Şişme Çantalar
Kabarık, Şişme Çantalar

Bu şişme, dolgulu doku piyasaya çıktığında, kitlelerin bu trendi benimsemesi büyük bir şok değildi. Şimdiyse sonbahar için benzer bir parça ön plana çıkıyor: şişme çantalar. Portföy çantaya dönüştürmek isteyeceğiniz süper şık bir uyku tulumu gibi!


2 | 12
Büyük Beden Trendi Çantalarda
Büyük Beden Trendi Çantalarda

Hayattan bile daha büyük hissettirecek bir aksesuar için, sonbaharın en iyi çanta trendlerinden biri: oversize çantalar. Brandon Maxwell’in lüks süet çantası New York’ta yeni bir akım başlattı ve her şehir moda haftalarında kendi koleksiyonlarını sunarken bu jumbo boy çantalar podyumlarda ses getirdi.


3 | 12
Zımbalı Eyer Çantalar
Zımbalı Eyer Çantalar

Bir başka geri dönüş yapan çarpıcı model ise dünyanın her yerindeki podyumlarda gördüğümüz “saddle” çantalar. Modelin ne kadar da zamansız bir parça olduğunu biz de tekrar hatırladık. 70’li yıllara referans verdiğimiz hissi yaşasak da çantanın hala modern ve doğal bir forma sahip olduğunu görebiliyoruz.


4 | 12
Kürk, Kürk, Kürk!
 Kürk, Kürk, Kürk!

Düşünün ki sonbahar gelmiş, sıcaklar düşmüş ve montunuz soğuğu kesmiyor. Elinizi kürklü çantanızın içine atın! Hem rahat bir aksesuar hem de ısı kaynağı. Bugünlerde, suni kürklerle çalışan birçok tasarımcı bu tarz çantaları akıllıca bir tercih olarak önümüze koyuyor.


5 | 12
Kutsal Geometri
 Kutsal Geometri

Sezonun, Instagram paylaşımlarına en uygun baskılarını ve motiflerini tespit etmek her zaman çok zevklidir. Sonbaharda tüm şekil ve büyüklükteki çantalarda bir dizi geometrik desen gördük. Bunu, dama tahtası baskılarından sonraki moda dalgası olarak düşünebilirsiniz.


6 | 12
Kova Çantalar
Kova Çantalar

Sevilen bir klasik olan koca çanta bu sezon, pek çok farklı yönüyle yeniden ilgi odağı oluyor. Kahverengi, krem, siyah gibi nötr tonlarla, ayrıca şeritler ve süslemeler gibi ince tasarım detayları ile model ekstra bir çekicilik kazanıyor. Asla demode olmayacağını bildiğiniz bu model mükemmel bir yatırım parçası.


7 | 12
Işık, Kamera, Motor!
Işık, Kamera, Motor!

Biraz sportif, biraz nostaljik olan kamera askılı çantalar sonbahar defilelerinde göze çarptı. İster Stella McCartney’nin romantik lavanta modeli ister Givenchy’nin dokulu gümüş çantası olsun, bu geniş askılar modele çarpıcı bir dokunuş katıyor.


8 | 12
Yumuşacık Kürkler
Yumuşacık Kürkler

Sonbaharın gelişi her zaman ürünlerin yeniden canlanan yün, kürk gibi dokularını işaret eder. Bu sezonda ise kürk dokusunu çantalarda görüyoruz. Tahmin edersiniz ki yılın daha soğuk aylarında kullanmak için bu çantalar oldukça ideal. Bu fikrin Chanel, Alturazarra ve Ulla Johnson gibi markalara ilham kaynağı olduğunu görebiliyoruz.


9 | 12
Duvar Kağıdı Baskıları
Duvar Kağıdı Baskıları

Desen, herhangi bir parçaya derinlik ve heyecan katmanın iyi bir yoludur. Sonbahar için tasarımcılar baskılı el çantasının gücünü bizlere gösterdi. Favori duvar kağıdı deseninizi hatırlatan hafif renk ve kumaşlarla, her sene yeniden kullanacağınız türden bir parçaya dönüşüyor bu model.


10 | 12
Ön Kapaklı Çantalar
Ön Kapaklı Çantalar

Her çanta trendi seksi yeni bir forma veya baskıya sahip olmak zorunda değil. Bazen klasik bir çanta da aynı derecede çekiciliğe sahip olabilir. Oldukça sevdiğimiz bu zımbalı ön kapaklı çantaları da Proenza Schouler ve Jil Sander gibi birçok büyük tasarımcının koleksiyonlarında gördük.


11 | 12
Günlük Hayatta Metalik
Günlük Hayatta Metalik

Evet, yılın herhangi bir sezonunda podyumlarda metalik çantalara rastlayabilirsiniz. Ancak sonbahar için tasarımcılar şatafatlı bir parti çantasından ziyade günlük kullanıma daha uygun metalik malzemelerden yapılmış modelleri tanıttı. Bu da, bu fazla parlak dokuya yeni bir perspektif kazandırdı.


15 | 12
Logo Çılgınlığı
Logo Çılgınlığı

Logolu çantalar, tüm büyük şehirlerdeki tasarımcıların imza parçasına ilişkin yorumlarını tanıtmaları açısından sonbaharda öne çıkıyor. Chanel’in, önünde markanın adının gökkuşağının renkleriyle dikilmiş tüvit çantasını ele alabiliriz. Christian Dior’un ortasında adının işlenmiş olduğu narin çiçek desenli çantası da iyi bir örnek. İş için harika bir seçim, hafta sonları için daha da iyi bir seçenek.

 

Yazar: Öykü Gönül