Çağımızın Sendromları
Teknolojinin hızla gelişmesi gibi etkenler yüzünden sendromlar da giderek artmakta. Gelin bu yeni nesil sendromlara yakından bakalım.

 

 

Yayın Tarihi: 5.06.2018 06:50:00

1 | 4
Kimlik Hırsızlığı Sendromu
Kimlik Hırsızlığı Sendromu

1985'te Dr.P.R. Clance tarafından ortaya konan bu sendrom, kişinin gerçekten yetenekli olmasına rağmen iş dünyasında belirli bir seviyeye şans eseri ulaştığını düşünmesidir. Başarıyı bir türlü içselleştirememe ve olumsuz özeleştiri bu sendromun belirtileri arasında.


3 | 4
Selfitis
Selfitis

Geçtiğimiz yıllarda altın çağını yaşayan ve günümüzde de oldukça popüler olan "selfie"'nin de bir sendromu var. Adına şarkılar yazılan bu sendromun adı "Selfitis". Bu sendroma yakalananlar takıntılı bir şekilde "selfie" çekme ihtiyacı duyuyor. Bu arada bu sendromun tehlikeli olabileceğini de unutmamak gerekiyor. 2 sene içinde 127 kişi "selfie" çekerken hayatını kaybetmiş.


4 | 4
Nomofobi
Nomofobi

En yakın arkadaşımız olan cep telefonumuz da sendromuyla birlikte geliyor. Cep telefonsuz kalma korkusu diğer bir deyişle nomofobi şarjın bitmesi, internetin kesilmesi gibi durumlarda ortaya çıkıyor. İletişim ve bilgiye erişimi kaybetmek bu hastalığın en büyük korkuları arasında.


5 | 4
Dunning-Kruger Etkisi
Dunning-Kruger Etkisi

Bu olgu bilgisiz kişilerin yetkin kişilere göre daha özgüven sahibi olmaları anlamına geliyor. Yapılan araştırmalara göre, bilgisiz kişiler ancak  bir alanda eğitildikleri zaman eksikliklerini anlayabiliyor.