Kadın Ve Erkek Arasındaki 5 Fark
Erkekler ve kadınlar farklı düşünüyor, farklı çözümler üretiyor ve sorunlara farklı bakış açılarıyla yaklaşıyorlar. Bu da sürekli olarak tartışmalara yol açıyor. Peki bu tartışmalar nasıl önlenir?

 

 

Yayın Tarihi: 28.11.2019 13:51:00

1 | 6
Kadın Ve Erkek Arasındaki 5 Fark
Kadın Ve Erkek Arasındaki 5 Fark

Kadınlar konuşmak ve dinlenmek ister. Ancak erkekler neden susmadıkları konusunda oldukça kafa yorar ve sorunun üzerini kapatıp günlük yaşamlarına devam ederler. Neden onlarla iletişim kurmak bu kadar zor?


2 | 6
Düşünce Farklılıkları
Düşünce Farklılıkları

Erkekler görev odaklıdır, kadınlar ise aynı anda birkaç şey yapar. Bu fark, erkeklerin sağ ve sol beyinleri arasındaki bilgi akışını sağlayan kısımın kadınlara oranla daha az çalışıyor olmasından kaynaklanıyor. Erkeklere göre bir sorun varsa çözülür.

Kadınlarda ise durum biraz daha farklı; kadınlar bu bilgi akışını hızlıca sağlayabildikleri için, aynı anda birkaç sorunu hızlıca çözebiliyorlar. Bu nedenle partnerinizle iletişime geçerken, onları sık sık sorular boğmamaya çalışın. Çünkü size her konu hakkında detaylı bir biçimde açıklama yapmayacaktır. Adım adım ilerleyin; bir görev verdiğinizde bitirmesini bekleyin ve sonra diğeri için yardım isteyin.


3 | 6
Duygu Farklılıkları
Duygu Farklılıkları

Kadınlar bir sorun yaşadığında veya bir şeyler söylemek istediğinde duygusal olarak düşünür, duygusal olarak cevap verir. Erkeklerde durum tam tersine işler; onlar bir sorun yaşadıklarında çıkış yönünü dengeli bir biçimde bulur ve çözüme ulaşır. Yani onlarla tartışırken neden böyle düşündüğünü sorun, size mantıklı ve net bir cevap zaten verecektir.


4 | 6
Süreç Farklılıkları
Süreç Farklılıkları

Erkekler karar verme sürecini sevmiyorlar. Markete uğramak için dışarı çıkıyorsa, en rahat ve en sıcak tutacak şeyi tercih ederler.

Kadın içinse her şey sürece bağlıdır. Bir sorun yaşıyorsa bu sorunu süreçlere böler, nedenlerini araştırır ve sonuca da bu şekilde ulaşır.


5 | 6
Bakış Açısı Farklılıkları
Bakış Açısı Farklılıkları

Erkekler biz kadınlar gibi detayları önemsemezler. Hoşlandığınız kişiden gün boyunca mesaj beklediğinizi düşünün. Ona, neden mesaj atmadığını sorduğunuzda da size çok basit cevaplar verir; işim vardı, müsait değildim, unuttum. Bu cümleleri kurduğunda belki de sizi geçiştirdiklerini düşünüyorsunuzdur. Ama hayır, geçiştirmiyorlar. Çünkü size mesaj atmazlarsa kırılacağınızı veya tüm gün boyunca bunu kafaya takıp gününüzü mahvedeceğinizi düşünmezler.


6 | 6
Erkek Yaratır, Kadın Geliştirir
Erkek Yaratır, Kadın Geliştirir

Uyum süreci de burada başlıyor. O size sıcak bir yuva yaratır, siz de o yuvayı istediğiniz gibi şekillendirirsiniz.