Kilo Yapmayan 5 Meyve
Yediklerimize dikkat ederken, kendimizi en keyifli meyvelerden de mahrum bırakmıyor değiliz. Size bir müjdemiz var! Her sene yolunu gözlediğimiz karpuz, ya da her daim satın alabileceğiniz ananas ile ilişkinizi kısa tutmak zorunda değilsiniz!

 

 

Yayın Tarihi: 19.06.2017 16:48:00

1 | 5
Elma
Elma
iStock

Elma besin lifi içeriği sayesinde sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. Ancak aşırı elma tüketimi, elmada bulunan ve sindirilemeyen bir şeker formu olan “sorbitol” nedeniyle ishale yol açabilir (27). Vücuttaki sıvıyı bağırsaklara çeken ve dışkıyı yumuşatan sorbitol elmanın kabızlık için önerilmesinin nedenidir


2 | 5
Karpuz
Karpuz
iStock

Karpuz oldukça az kalori içerir ve 1 tabak karpuz ortalama 55 kaloridir. Karpuz sadece düşük kalorisi ile diyetinize destek olmaz aynı zamanda lifli yapısıyla uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.  Ancak burada dikkat edilmesi gereken tek nokta karpuzun şeker içerdiğidir.


3 | 5
Yaban Mersini
Yaban Mersini
iStock

Yemeklerden sonra daha uzun süre tok hissetmemizi sağlayan besin lifi bakımından zengin olan yaban mersini kilo vermenize yardımcı olabilir.Ayrıca tatlı tadıyla çikolata, şeker ihtiyacınızı azaltarak diyetinize bağlı kalmanızı sağlar. Ek olarak diyet sırasında beslenme şeklinin değişmesi nedeniyle sık görülen bir sorun olan kabızlıktan korunmak için yaban mersini yiyebilirsiniz.


4 | 5
Ananas
Ananas
iStock

Sadece bu meyvede bulunan bazı enzimler, sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırır. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan pek çok diyet listesinde ananası görebilirsiniz. C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas; cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada da etkili bir meyve.

Tüm bunlara ek olarak besin lifi bakımından zengin ananas kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi önerilen meyveler arasında ilk sıralarda geliyor.


5 | 5
Greyfurt
Greyfurt
iStock

Greyfurt içinde bulunan besin elementleri ile metabolizmanızın sağlıklı çalışmasına yön verir, sağlığınızı korur ve geliştirir. Greyfurdun kalori değeri, enerjisi oldukça düşük, su oranı da çok yüksektir.