Kırmızı Pancarın 3 Hali
C vitamini, fosfat, potasyum gibi birçok vitamin ve minerale sahip olan kırmızı pancarı bu kış mutlaka tüketmelisiniz. İşte 3 farklı tarifle kırmızı pancar!

 

 

Yayın Tarihi: 29.11.2017 16:06:00

1 | 3
Kırmızı Pancarın 3 Hali
Kırmızı Pancarın 3 Hali

Kırmızı pancar cipsi tarifi

 

Pancarların kabuğunu ince bir şekilde soyun ve pancarları ince ince dilimleyin. İnce dilimler elde etmek için rendenin ince tarafından faydalanabilirsiniz. Derin bir kasede zeytinyağı ve rendelenmiş sarımsak ile sevdiğiniz baharatları karıştırın. Ancak piyasadaki bazı baharatlarda tuz ilavesi olduğundan içeriğinde tuz bulunmayanları kullanmaya özen gösterin. İnce ince dilimlediğiniz kırmızı pancarları bu karışımın içinde harmanlayın ve yağlı kağıda yerleştirin. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin ve dilimleri ters çevirip 10 dakika daha pişirin. Kırmızı pancar cipslerinizi yoğurt ile tüketebilirsiniz.


2 | 3
Kırmızı Pancarın 3 Hali
Kırmızı Pancarın 3 Hali

Kırmızı pancar turşusu tarifi


Pancarların dış kabuğunu bir fırça ve su yardımı ile iyice temizleyin ve üzerlerini iki parmak geçecek kadar suda haşlayın. Bu sayede pancarın pembe-mor rengini korumuş olursunuz. Pancarlar yumuşayınca süzün ve kabuğunu soyun, 4’er dilim halinde ayırın. Cam bir kavanoza dilimlediğiniz pancarları, sarımsak, tuz, şeker ve pancarın haşlama suyunu da ekleyip kavanozun ağzını iyice kapatın ve kapağı açmadan 1 hafta bekleyin. Ancak yüksek tuz içeriği nedeniyle hipertansiyonu olanların tüketmesi riskli olabilir.


3 | 3
Kırmızı Pancarın 3 Hali
Kırmızı Pancarın 3 Hali

Yoğurtlu pancar salatası


Kırmızı pancarın kabuklarını fırça ve su yardımı ile iyice temizledikten sonra orta ateşte haşlayın. Ateşten aldıktan sonra kabuklarını soyup rendeleyin, yoğurt, sarımsak, zeytinyağı ve tuz ile karıştırarak hem sofralarınızı renklendirin hem de sağlığınıza faydalarından mahrum kalmayın.