Güneş kremi kullanımında 10 büyük hata

Güneşten korunuyorum diye düşünürken canınızın yanmasını istemiyorsanız bu 10 yanlış güneş kremi uygulamasından kaçınmalısınız.

 

Güneş kremi kullanımında 10 büyük hata
Yayın Tarihi: 28.08.2010 15:21:00

Güneş kremi yanığı önlemede çok önemlidir, ancak güneş kreminin uygulanması esnasında yapılacak hatalar kremin korumasını etkisiz hale getiriyor. Yaz mevsiminin en sıcak ayında acı çekmemek adına sizin için hatalı hareketlerden korunma yöntemlerini yazdık. Yazımızı okuduğunuzda doğru adımlarla sağlıklı bir şekilde bronzlaşacaksınız.

1. Yetersiz krem sürmek

Doğru miktarda güneş kremi sürmek doğru korunmayı sağlar. Yüzünüz içi madeni para büyüklüğünde güneş kremi kullanın, vücudunuz içinse bir çay bardağının içini dolduracak kadar krem kullanmalısınız. Bikini ya da kıyafet giyecek olsanız bile vücudunuzun her yerine, dışarı çıkmadan 20 dakika önce krem uygulamanız önemli. Önceden kremi sürmek vücudunuzun kremi tam olarak emdikten sonra güneşe maruz kalmasını sağlayacaktır.

2. Bulutlu günlerde az krem sürmek

Güneşi gözünüzle görüp görmemeniz cildinize verdiği zararın miktarını maalesef etkilemiyor. Bulutlu günlerde, hatta kış aylarında bile aynı miktarda ultraviole ışınlarına maruz kalıyoruz. Bu ışınlar kapalı havalarda da erken yaşlanmaya ve kanser riskine neden oluyor. Gün içinde yapılacaklar listenizin en başında vücudunuza güneş krem uygulamak gelmeli.

3. Yüksek koruma uzun korunma demek değildir

Kremin üzerindeki sayının büyüklüğüne bakmadan her bir buçuk saatte bir güneş kreminizi tazelemelisiniz.

4. Başınıza dikkat

Saçlar ultraviole ışınlarından kafatasınızı korumak için yeterli olmuyor, güneş kremini de başınıza süremiyorsunuz. Ancak sprey halinde satılan güneş kremlerini saçınıza uygulamanız kafatasınızı da koruyacaktır.

5. Dudaklarımızı unutuyoruz

Dudaklar yüzdeki her yerden daha fazla güneşten etkileniyor. Ayrıca dudak parlatıcıları da bu etkilenmeyi kat kat arttırarak dudakların güneşten yanmasına sebep oluyor. Dudakları parlatıp deniz kenarına inmek çok zararlı. Güneşe çıkmadan önce güneşten koruyan dudak kremi üzerine en az 20 faktörlü güneş kremi uygulamanız güneşin kötü etkilerinden sizi koruyacaktır. Bu uygulamayı sık sık tekrar etmek önemli çünkü dudakların üstündeki krem çok çabuk gidecektir.

6. Flip-flop zamanı

Flip floplarınızı dolaptan çıkarığınız anda güneş kreminizi de yanınıza almalısınız. İnsanların en çok gözlerinden kaçan yerlerden biri ayağımızın üstü. Açık ayakkabı giydiğimiz her an güneş kremini ayağımızın üstüne uygulamak gerekli.

7. Matematik kurallarını unutun

15 faktör korumalı krem üstüne 30 faktör korumalı krem sürmeniz 45 faktör korumalı bir krem elde etmenizi sağlamıyor. 30 faktörün altında krem sürmemeye dikkat edin.

8. Güneş korumalı pudralar sizi kandırmasın

Bu sıralar piyasada çoğu pudranın içinde güneşten koruyan kimyasallar olması dikkat çekiyor. Ama bu kimyasallar güneş kremlerinin sağladığı miktarda korumayı sağlayamıyor. Makyajınızı yapmadan önce güneş kremi sürmeniz sizi daha çok koruyacaktır.

9. Sizi savunmasız yapanlar

Bazı ilaçlar - yüksek tansiyon ilaçları, bazı antibiyotikler ve doğum kontrol hapları gibi - sizi güneş yanıklarına daha savunmasız hale getiriyor. Bunun yanı sıra limon, lime, turunçgiller, kereviz ve genel olarak ekşi besinler içindeki kemikaller güneş ışınlarıyla reaksiyona girerek ciltte aylarca geçmeyen koyu lekelere neden oluyor. Tavsiyemiz, havuz kenarında yudumlanan kokteyllerin içine koyduklarınıza dikkat etmeniz.

10. Yanlış formülü almayın

Kendinizi tamamaen korumak istiyorsanız kreminiz hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan bir formüle sahip olmalı. İçinde meksoril, heliopleks ya da çinko oksit olan ürünleri tercih edin.İnsanı deniz, kumsal, güneş ve tatilden çok mutlu eden bir şey olamaz. Bu 10 yöntemi uygularsanız mutluluğunuz kaliteli ve sağlıklı devam edecektir!

 

Haber: Billur Kocabaşoğlu  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X