Halkalı Güneş Tutulmasından İlk Görüntüler Geldi!

Dünyanın heyecanla beklediği Halkalı Güneş Tutulması, gerçekleşti. İşte ilk fotoğraflar!

 

Halkalı Güneş Tutulmasından İlk Görüntüler Geldi!
Yayın Tarihi: 27.12.2019 09:43:00
Güneş'in yüzde 97'sini kapatan bu tutulma, ne yazık ki ülkemizden görülemedi.

2019 yılının üçüncü ve son güneş tutulması resmen gerçekleşti. Türkiye saati ile 07.35 sularında başlayan Halkalı Güneş Tutulması, Avrupa, Asya, Avustralya ve Afrika'nın bazı bölgelerde çıplak gözle rahatlıkla izlendi.
Oldukça nadir görünen ve sadece belli koşullar altında ortaya çıkan bu astronomi olayı, izleyenleri heyecanlandırdı.

Ay, Dünya ve Güneş‘in yörüngeleri üzerinde aynı hizaya gelmesiyle oluşan tutulma, Güneş’in sanki içi boş devasa bir halkaymış gibi görünmesini sağlıyor.

Güneş ile Dünya arasına giren Ay, Güneş’in etrafında bir çember şekli alıyor.Türkiye’den takip edilemeyen ve gözlemcileri derinden üzen bu olay,  özellikle Suudi Arabistan, Hindistan’ın güneyi, Sumatra, Borneo ve Filipinler gibi ülkelerde rahatlıkla izlendi.

Halkalı güneş Tutulması 3 Saat Sürdü!

Yaklaşık 3 saat süren Halkalı Güneş Tutulması sırasında Ay, Güneş'in yüzde 97'sini örttü. Çok ender yaşanan bu astronomik olaya şahit olan pek çok insan, yaşadıkları deneyimi eşsiz olarak nitelendirdiler.

Halkalı Güneş Tutulmasının Sebebi

Halkalı Güneş tutulmasının sebebi, Ay’ın gezegenimize olan konumunun şu anda normalden biraz daha uzak olması. 
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X