Kırmızı göz salgını

İstanbul`da yaklaşık 10 günden beri yoğunlaşan göz rahatsızlığı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuran vaka sayılarındaki artış, adenovirüs (viral) konjonktivit hastalığını gündeme taşıdı. Uzmanlar, bu hastalıktan korunmak için hijyene önem verilmesini istiyor.

 

Kırmızı göz salgını
Yayın Tarihi: 20.08.2010 11:30:00

Kanlı göz iltihabı olarak da adlandırılan hastalık gözde kızarıklık, sulanma, batma, ışığa hassasiyet, göz kapaklarının şişmesi ve sabahları gözlerin birbirine yapışmış şekilde uyanılması gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Uzmanlar, bu bulgular görüldüğünde hastanın derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmasını öneriyor.

Hastalığa sebep olan virüslerin özellikle yaz mevsiminde sıcağın ve nemin artmasıyla kolaylıkla insandan insana damlacık ve temasla bulaştığını kaydeden Acıbadem Bursa Hastanesi Göz Hastalıkları Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Murat Moray, viral konjonktivit bulgularına sahip kişilerin çevre ile yakın temastan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Kanlı göz üç haftada iyileşiyor!

Virüse antibiyotikli göz damlalarının etki etmediğinin altını çizen Op. Dr. Moray, şu bilgileri verdi: "Tedavide kullanılan ilaçların antiviral damlalar veya reaksiyon azaltıcı ilaçlardır. İlaç tedavisi başlangıcından itibaren şikayetlerin ilk haftadan sonra giderek azalacağı bilinmeli. Fakat tamamiyle iyileşme sürecinin üçüncü haftada gerçekleştiği unutulmamalıdır. Hastaların çoğu hastalığın ilk iki haftalık sürecinde, bir önceki hekimin tedavisinin yanlış olduğu düşüncesiyle, doktor doktor gezip farklı çareler aramaktadır. Halbuki ortada yanlış bir uygulama olmamaktadır. Üç haftalık sürecin geçmesi tedavi düzgün uygulanarak beklenmelidir."

KORUNMA YOLLARI

Halk arasında gözlük kullanmanın hastalıktan korunmada etkili bir yöntem olduğuna dair yanlış bir inanış olduğunun altını çizen Dr. Moray, "Hastalık hava yoluyla da geçer, gözlük hava ile teması tam olarak kesmediği için genel inanışın aksine etkili bir yöntem değildir." diye konuştu.

Moray, hastalıktan korunma yollarını şöyle sıraladı:

- Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı.

- Eller göze dokundurulmamalı ve ovuşturulmamalı.

- Tokalaşma ile öpüşmeden mümkün olduğunca kaçınılmalı.

- Hapşırırken ağız kol iç yüzü ile kapatılmalı ve eller yıkanmalı

- Havlular ortak kullanılmamalı, kişiye özel olmalı, su ve deterjanla yıkanmalı.

- Kağıt havlular ya da mendiller tek kullanımlık olmalı.

- Yastık kılıfı, gözlük, makyaj malzemesi, göz damlası veya merhemi ortak kullanılmamalı.

- Enfeksiyon öncesinde kullanılan kişisel makyaj malzemesi, krem, kontakt lens gibi materyaller yenisi ile değiştirilmeli.

Haber: stargazete.com  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X