Küçükköy’de Bir Şehirlinin Atölye/Dükkanı; Kuća

Uzun zaman İstanbul’da medya sektöründe çalıştıktan sonra 2016 yılında Ayvalık’ın popülerleşmeye başlayan köyü Küçükköy’e yerleşen Nahide Toros Selçuk, 2013 yılında açtığı Galata’daki dükkanını kapatınca köyde eşyalarını koyacağı bir depo ararken kocaman bahçeli eski ve bakımsız bir köy evi bulur.

 

Küçükköy’de Bir Şehirlinin Atölye/Dükkanı; Kuća
Yayın Tarihi: 24.06.2019 10:13:00
 Uzun zaman İstanbul’da medya sektöründe çalıştıktan sonra 2016 yılında Ayvalık’ın popülerleşmeye başlayan köyü Küçükköy’e yerleşen Nahide Toros Selçuk, 2013 yılında açtığı Galata’daki dükkanını kapatınca köyde eşyalarını koyacağı bir depo ararken kocaman bahçeli eski ve bakımsız bir köy evi bulur. Hem seramik çalışayım hem de bir odasında satış yapayım diye başlayan macera, bu yıl üçüncü yılını tamamlıyor. Yavaş yavaş bir yandan evin ve bahçenin bakımını yaparken bir yandan seramik, bir yandan takı işlerine bu yıl tokat işi tahta baskıyı da katarak çalışmalarına devam ediyor. Özellikle güzel havalarda bahçede takı, tahta baskı ve seramik çalışmak mekan sahibinin en sevdiği şeylerden biri.

Burası öncelikle keyif alacağı şeyleri yapmak istediği, sevdiği beğendiği tasarımcı arkadaşlarının ürünlerinin de yer aldığı bir mekan. İstanbul’dan takı tasarımcılarının butik işlerinin de bulunduğu Kuća, ismini Boşnakça’dan alıyor. Küçükköy bir boşnak köyü. Mekan kurulurken isim arayışı sırasında Bozcaada’da yaşayan bir Boşnak’tan tavsiye alınmış. Anlamı ‘ev, yuva’ demek. Mekan da aslında geçmişte bir çiftin yaşadığı ev, dükkan formundan da uzak bir mekan olunca bu isim imdada yetişmiş. Şimdilik sadece yaz sezonu boyunca açık olan dükkanın sahibi yaz kış köyde yaşayan ender şehirlilerden. Kuća’yı instagram hesabından takip edip bir çoğu sadece bir adet üretilen ürünlerden sipariş verebiliyorsunuz.
 
Instagram : kucaatolyedukkan
 

FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN
 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X