Ruslardan İneklere Sanal Gözlük Atağı

Ruslar, ineklere sanal gözlük takarak süt verimini artırma yöntemi üzerinde çalışıyorlar.

 

 

Ruslardan İneklere Sanal Gözlük Atağı
Yayın Tarihi: 28.11.2019 11:53:00
Gelişen teknolojik yenilikler çok farklı alanlarda kullanılmaya başlandı. Son yıllarda gelişen teknolojiler arasında şüphesiz en çok dikkat çekenlerinden biri de  VR teknolojisi. Sanal gözlük teknolojisi bu sefer farklı bir alanda ve farklı bir amaçla kullanılmaya başlandı. 

Ruslar, ineklerin daha fazla süt vermesi için VR gözlük kullanmaya başladılar. İnek VR gözlük ile nasıl daha fazla süt verir sorusunun üzerinde çalışıyorlar.

İnek VR gözlük ile daha fazla süt verir mi?

Rusya hemen her ay farklı bir teknolojik gelişme ya da kullanımla haberlerde yer alıyor. Bu sefer de Ruslar yine ilginç bir deneye imza attılar. Rusya Federasyonu Tarım ve Gıda Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rus çiftçiler veterinerler ile birlikte bir araştırmaya dahil olarak ineklere VR gözlük takmaya başladı. Açıklamalara göre inekler sürü halinde psikoljik olarak daha iyi hissediyorlar ve daha fazla süt üretebiliyorlar.
Rus çiftçiler sadece inekler değil, tarımın değişik alanlarında farklı teknolojiler kullanmaya, var olan teknolojileri tarım alanlarına dahil etmeye devam ediyorlar.

İlk olarak VR gözlük takan inekler, daha az kaygı duyuyor ve stresten uzaklaşmaya başlıyor. Deneyin ikinci aşamasında ise ineklerin VR gözlük taktıktan sonra süt üretiminde ne gibi değişikliklerin olduğu gözlemlenecek. 
İnekler, bulutlu bir günde, çorak bir alanda yaşadıklarında kendilerini pek de iyi hissetmiyorlar. Gözlerine VR gözlük takan ineklere bu kaygıdan, stresten uzaklaşmaları için bol yeşillikli çayır çimen ve güneşli bir hava gösteriliyor.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X