Selülit kremleri, selülit tedavisi ve her şey

Selülit Dosyası: Selülit adlı baş belasıyla mücadele rehberi...

 

 

Selülit kremleri, selülit tedavisi ve her şey
Yayın Tarihi: 13.04.2010 17:10:00

Her on kadından dokuzunda selülit olduğu biliniyor. Selülit, şişman ya da zayıf ayrımı yapmadan, özellikle ergenlik döneminden itibaren hormonal değişikliklerin etkisiyle her yaş grubunda ortaya çıkan yağ hücrelerinin deformasyonuyla ilgili estetik bir sorun.

Selülitlerden kurtulma hazırlıklarına şimdiden başlamak gerek!

Dünyadaki kadınların yüzde % 90’ı selülitli. Bu illeti beşımıza saran, daha doğrusu ilk kez tanımını yapan Fransız doktorlar. 1920’lerin  başında keşfetmişler, selülit nedenlerini. Bir kaç yıl öncesine kadar fast – food hormonlu bol kimyasal maddeler içeren gıdaların hava kirliliğinin kısacası modarn yaşam biçiminin bir yan etkisi olduğu sanılıyordu. Şimdilerdeyse, tam da öyle olmadığı ortaya çıktı. Hatta modern hayata özgü sıkıntıların yaşanmadığı Rönesans döneminin resimlerini dikkatlice incelediğimiz de “nü” kadınların kalçalarında da köy peyniri görünümlü cilt dikkati çekiyor.

Selülit nedir?

Tıpta ki “hidrolipodistofi” olan selülit derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokular arasına sıkışması sonucunda derinin üst kısmını portakal kabuğu görüntüsü alması olarak tanımlıyor. Selülit sanılanın aksine sadece kilolu kadınların kalça, basen, diz ve bileğin iç ksımları, baldırların arkası ve üst bacak bölgelerinde yoğunlaşıyor. Oluşumundaki en önemli etken, maalesef genleriniz... Yani eğer annenizde selülit varsa sizde de olma ihtimali yüksek. Sigara içen kadınlarda içmeyenlere göre belirgin, çünkü sigara cildin esnekliğini azaltıyor. Maalesef ince ve formda olam., selüliten korunmuyor. Ancak kilolu kadınlarda görüntü çok daha vahim olabiliyor.

Sizin selülitiniz hangi derecede?

Selülitiniz olup olmadığı , üst bacak dokunuzu parmakmarınız arasında sıkıştırdığınız zaman rahatça görebiliyorsunuz. Sıkıştırma işlemini yaptığınızda doku eğer altında birçok tanecikler varmış gibi girintili çıkıntılı bir görüntü alıyor ise, selülitiniz var demektir. Ama sakın üzülmeyin... Çünkü bazı hususlara dikkat ederseniz, sevinecek taraf iz olacaksınız. Yapılması gereken ilk işlem daha çok kalça üst bacak bacak içleri diz karın ve üst kollarda oluşma eğilimnde olan selülitn derecesini belirlemek ve selülitle beraber aynı zamanda lokal ya da genel kilo fazlalığı olup olmadığını tespit etmek. Selüliti görünüm açısından 4 dereceye ayırabiliyorsunuz. 1. ve 2. Derece selülitler, yeni oluşmaya başladığı için yapılan işlemlere kısa sürede cevap veriyor. 3. Ve 4. Grup selülitler ise uzun süreden beri oluşumunu tamamladığı için biraz daha sabır gerektiriyor. Selülit tedavisinde, gelişen teknoloji sayesinde her geçen gün yeni adımlar atılıyor. Hatta bu yöntemlerle çok ileri derecede selülitler bile tedavi ediliyor. Mezoterapi, akupunktur, ozon terapi, lazer terapi, liposuction, basınç tedavisi ve lazer tedavisi, ilk akla gelen tedaviler. Saydıklarımızın hepsi bir klinikte ve uzman kontrolünde uygulaması gereken tedaviler. Ayrıca her türlü teknolojik yeniliği ürünlerine ekleyen ve kadınların hizmetine sunan, kozmetik sektöründeki uygulamalar var. Tabii selülitli kadınların çokluğunu ve ürünlerin evde kolayca uygulanabileceğini ve üstelik diğer yöntemlre göre daha ekonomik olduğunu düşünürseniz sektörün ne kadar hareketli olduğunu tahmin edebilirsiniz. Yani doğrudan doğruya yağ hücrelerini harekete geçiren hücrelerin  içini boşaltmayı sağlayan anti – selülit kremleri de, selülite karşı girişilen kişisel savaşta önemli rol oynuyr. Düzenli kullandıkları taktirde ciddi düzelmeler sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra, selülitleri gidermek için son teknolojiyi kullanan aletler de var. Örneğin Ritz Otel’deki Laveda Spa’daki Starvac ve Ultratone Futura Pro cihazları. Ultratone Futura Pro ya da Polat Otel’in gerek sağlık gerek güzellik merkezindeki hem uygulamalar hemde makineler bu rahatsızlıklar geçirmeyi hedefliyor.

Kişiye uygun egzersiz

Transmed Kozmetik Cerrahi Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. E. Pınar Güzel, yaz aylarına girerken estetik kaygıların arttığını, özellikle selülitlerin tatil hayalleri kuran kadınlar için kabus halini aldığını söylüyor. “Selülit tedavisinde LPG ve Mezoterapi yöntemlerine, uygun zamanlamayla başladığı taktirde çok olumlu sonuçlara ulaşmak mümkün. Bu tedavilerin yanı sıra, selülit oluşumunun nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak sigara ve alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıkların değiştirilmesi, kişiye uygun egzersiz programı, dengeli artırmakta. Dikkat edilmesi gerekn, bu işlemlerin mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yeterli teknik donanıma sahip merkezlerde gerçekleştirilmesi.”

En önemli silah beslenme!

Ünlü diyetisyen ve beslenme uzanı Taylan Kümeli’ye göre de selüit, günümüz kadınlarının asli sorunlarından biri ve kadınların yüzde 80’i dengesiz beslenme, hareketsizlik, hormonal bozumluklar, sinirim ve kalıtımsal sebeplerden dolayı selülitten şikayet ediyor. Selülit, beslenme bakışıyla üç aşamada inceliyor: Selüliti oluşturmama amaçlı beslenme, selülit oluştuğunda beslenme ve selülit tedavisi sonrası beslenme.

“Selülitin oluşmaması için mümkün olduğunca doğal beslenmeli, hareketli olmalı ve toksik madde atıcı sistemlerimiz iyi çalışmalı. Bunun için vücut yapımızla ilgili genel kontrollerimizi periyodik olarak yaptırmalı, hormonal, genetik, dolaşım bozukluğu söz konusuysa tıbbi tedaviye vakit geçirmeden başlanmalı. Selülitten korunmanın en iyi yolu doğal ürünlerle beslenmektir” diyor ve ekliyor. “ A ve E vitamini açısından zengin besinlerin cilt sağlımızda olumlu etkisi vardır. Magnezyum minerali metabolizmayı harekete geçirir, fosfor ve D vitamini kemik yapımızı güçlendirir. Tuz, alkol, şeker, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve beyaz undan uzak durduğumuzda, tedavimiz çok daha kolay olacaktır. Ve tabii ki her gün 45 dklık tempolu bir yürüyüş ve 3 lt’ye kadar su içilmesi de önemli destekleyici unsurlar arasında yer almaktadır.”

Selülitin aşamaları

Selülit üç aşamada gelişiyor. Birinci aşama olan dolaşım bozukluğunda, damarlardan çıkan su dokulara doluyor. Dokular acılı ve duyarlı hale geliyor, bu devrede birtakım tedaviler uygulanabiliyor. İkinci aşamadaysa ödem daha fazla. Son aşama yani üçüncü aşamadaysa biriken yağ, su, tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamıyor. Taylan Kümeli bu aşama için “ Öncelikle mutlaka içtiğiniz su miktarını arttırmak gerekiyor(12 bardak / 3 litre)” diyor. “Lif ağırlıklı beslenerek vücudumuzdaki toksink maddeleri, barsak hareketlerini artırarak atıyoruz. Selülit oluştuktan sonra asla gazlı içecek tüketimine devam etmemek gerekir. Bu içeceklere kahve ve koyu çay da dahilolmalı. Öğün aralarında cips, yağlı bisküvi ya da kurabiyeler yerine salatalık, domates marul gibi besinler tüketmek gerekiyor. Her gün 200 mg. Yağsız yoğurt içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 2 – 3 adet çilek veya 1 adet kivi ve 1 adet kuru kayısı ile karıştırarak yemek, sağlıklı ve doğru olanı” diyor. Kümeli’ye göre sık sık kereviz salatası (kereviz sapı içerdiği maddeler nedeniyle toksik madde atıcı özelliğe sahip) lahana (kırmızı – beyaz – kara) yemek ve hergün rezene elma çayı ve yeşil çay karışımını en az 3 kez içmek gerekiyor. Doğru olanı tatlı ihtiyacını meyveden karşılamak ve unlu – şekerli – kaymaklı ağır tatlılardan kaçınmak. Yemeklerde kullanılan yağ da çok önemli. Katı yağlar yerine ayçiçeği, fındık, soya mısırözü veya zeytinyağı kullanmak ve günlük yağ tüketimini mutlaka azaltmak gerekiyor. Kızartma yerine buğulama, ızgara, haşlama, fırında pişirme yöntemini kullanmak, şaküteri – krema – ağır soslardan uzak durmak ise zaten tüm hayatımız boyunca dikkat edilecek noktalar. Selülit tedavisi sonrası beslenmedeyse, hem selülitin yeniden oluşmasını engelleyici hem de oluştuktan sonra tedavi edici tüm önerilerin uygulanmaya devam edilmesi gerekiyor.

Kimyasal savaş!

Selülitle savaşta etkili kozmetikler....

*Avon’un selülitli bölgeler için inceltici bakım “Avon Body” doğru kullanıldığında (masaj + düzenli kullanım) gözle görülür bir incelme sağlıyor.

* LR Health and Beauty System’in anti – selülit vücut kremi “Refining Contour Control Energy Formula” yoğun ekstresi sayesinde düzenli uygulandığı takdirde daha ince ve pürüzsüz görünüm sağlıyor.

* Selülit derecenize göre bakım programı hazırlayan “L’Oreal Body - Expertise” hafif dereceli selülitler için gündüz ve gece günlük olarak Perect Slim gündüz kürünü, orta dereceli selülitler için Perfect Slim gündüz ve geceyi, ileri dereceli selülitler için de gündüz ve gece kremlerine ek olarak Perfect Slim Patch’i (yamayı)tavsiye ediyor.

* Vichy ise selülit için bir seri hazırlamanın yanı sıra, çatlaklar için de “Action Vergetures” ’i piyasaya sundu. Krem içeriğindeki bitkisel yağlarla cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olurken çatlak görünümleri azaltıyor.

* Son olarak Clinique’in “Firming Body Smoother” ‘ı ise cildi hem nemlendiriyor, hem kontorü düzeltiyor, hem de selüliti azaltıyor.

Selülit hakkında bilmeniz gereken her şey....

Clinic İstanbul’un uzmanlarından, İç Hastalıkları ve Medikal Estetik Uzmanı Dr. Gülçağrı Erol’a selülitin nedenlerini korunma yollarını ve tedavi yöntemlerini sorduk.

Selülitin Nedenleri:

Selülit, kadınlara özgü bir sağlık problemidir ve kiloya bağlı olmaksızın da sıklıkla görülür. Hormonal nedenler, kalıtım ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanabildiği gibi, kabızlık, sinirsel düzensizlik, hipotiroid, karaciğerin kötü fonksiyonu sonucu da selülit oluşabilir.

Korunma Yolları:

·      Tuz, yağ, şeker, kahve, çikolata, kızartma ve fast – food’dan uzak durun. Protein, kalsiyum, demir ve potasyum açısından zengin besinler, meyve, sebze tüketin.

·      * Kilonuzu koruyun.

·      * Sigara ve alkol kullanmayın.

·      * Bol bol su için.

·      * Yürüyüş, yüzme ya da jimlastik yapın.

·      * Mümkünse masaj yaptırın, saunaya girin, nemlendirici kullanın.

·      * Doktorunuzun önereceği vitamin ve mineralleri alın.

Tedavi Yöntemleri:

Selülit, rejim yaparak ya da zayıflayarak geçmez. Çeşitli tedavi yöntemleri ve kozmetiklerle desteklenmesi gerekir. Clinic İstanbul’da ekip işbirliğiyle kişiye özel programlar dahilinde uygulanan tedavi yöntemleri şunlar:

Mezoterapi:

Bu yöntemle, dolaşım düzenleyici yağ eritici ilaçlar ve belli vitaminler ince iğnelerle cilt altında verilir. Bu sayede derinin orta tabakasındaki dolaşım canlanır ve selülit yok edilir.

Lipoliz:

Yağ hücrelerinin boşluğunda depolanan yağlar kimyasal olarak parçalanıp, eritilir ve enedji olarak vücuda verilir.

Karboksiterapi:

 Karbondioksit gazı yine özel ve küçük iğnelerle selülit bölgeye verilir. Enjekte edilen gaz, yağ eritici etki oluşturur. Ayrıca doku yenilenmesi, dalar genişlemesi kılcal damar kan akışının hızlanması su toplanmasının düzenlenmesi, PH dengesi vs. Sağlanmış olur.

Selülit teşhisini kendimiz koyabilir miyiz?

Evet. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki, buna “ portakal kabuğu görünümü” denir 

Selülit kadınlarda hangi bölgelere yerleşir?

Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir. 

Selülit rejimle geçer mi?

Hayır. Selülit tüm zayıflama rejimlerine karşı dirençlidir. Özel bir tedavi gerektirir, kendi kendine geçmez.

Selülit çok olduğunda tedavisi daha mı zordur?

Hayır. Tedavi daha uzun sürer ama daha güç değildir. Yöntem har zaman aynıdır. Esas zor olan hastaya kendini sevmeyi öğretmek harekete geçirmek ve mücadele bilinci kazandırmaktır.

Erkeklerde niye selülit olmaz?

Erkeklerde selülit olmamasının sebebi onlarda başka hormonların özellikle de yağ hücre oluşumunda hiçbir etkisi olmayan erkeklik hormonu bulunmasıdır.

Şişmanlık ile selülit arasında ne fark var?

Bu ikisini kesinlikle karıştırmamak gerekir. Eğer kişi şişimense mutlaka selüliti de vardır. Ama selülit cildin derin dokularını bile etkileyen, temelde hormonal kökenli özel bir bozukluk son derece zayıf kadınlarda bile görülebilir. Fazla kiloların tüm vücuda yayılmasına karşın, selülit bacak baldır kolgibi belirli bölgelerde görülür.

Haber: Trendus  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X