Sıcak havalarda beslenme

Sıcak havalardan korunmanın en önemli yollarından biride yediklerinize dikkat etmeniz. Her gün cacık, yoğurt ve ayran tüketmeyi ihmal etmeyin. Meyve ve sebzeyi sofranızdan olmasın. Bol bol su için; suyunuzun içine meyve suyu, taze meyve parçaları, nane ve limon suları damlatın.

 

Sıcak havalarda beslenme
Yayın Tarihi: 6.08.2010 13:45:00

Sıcak havalarda aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler yerine; su, vitamin ve mineral içeriği yüksek meyve, sebze ve tam tahıllara dayalı bir beslenme şekli sizi sıcak havalara karyı daha iyi korur. Akdeniz diyeti bunun için en uygun örnektir. Balık, zeytinyağlı sebze, meyve ve salata en iyi seçimdir. Omega-3 yağ asitlerini içeren balık haftada iki kez tüketilmeli. Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli ve ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmeli.

Sıcak günlerde hiç yenilmemesi gereken gıdalar neler?

Kremalı ve mayonezli yiyeceklerden yazın uzak durulmalıdır. Bu besinler çabuk bozulduğu gibi sindirim açısından da vücudu zorlar. Aşırı yağlı hamur tatlıları ve şerbetli tatlılar da tercih edilmemeli. Yaşlılar ve çocuklar risk altında olan gruptur; bu yüzden yeterli su tüketimi bu grup için çok önemlidir. Özellikle sodyum potasyum ve magnezyum vücuttaki sıvı-elektrolit dengesini sağladığından; meyve-sebze, peynir, yoğurt, ayran ve cacık her gün tüketilmelidir.

Susuz kalmamaya dikkat edin. Vücudumuzdaki sıvı kaybı; ter, solunum, dışkı ve idrar ile olur. Sıcak havada nefes alıp vermek bile sıvı kaybına sebeptir. Kadınların günde ortalama 2 litre, erkeklerin ise 2.5 litre suya ihtiyacı vardır. Ancak egzersiz yapıldığında her yarım saat için 1-2 bardak daha eklenmeli. Yani 'maksimum su ihtiyacı 3 litredir' denilebilir. Susamayı beklemeden su tüketin, mutlaka düzenli için.

 
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X