Şişkinlikten Kurtulmanın 5 Yolu

Her an patlamaya hazır gibi hissediyorsanız, büyük ihtimalle kilo almanın ötesinde büyük bir şişkinlik problemi yaşıyorsunuz demektir. Sizi rahatsız eden karnınızdaki şişkinlikten kurtulup, günün sonunda biraz rahatlamaya ne dersiniz? Birkaç basit yöntem ile şişkinlik probleminin üstesinden gelebilirsiniz. İşte sizi rahatlatacak pratik ipuçları.

 

 

Şişkinlikten Kurtulmanın 5 Yolu
Yayın Tarihi: 24.11.2019 10:23:00
Zor Sindirilen, Gaz ve Şişkinlik Yapan Gıdalardan Uzak Durun
Şişkinlik, vücudun tüketilen gıdaya verdiği tepkiden ya da sindirim sorunu sonucu oluşabilir. Tükettiğiniz besinler vücudun ürettiği gaz miktarını belirler. Birçok yiyecek ince bağırsaklarda emilirken, bazı lifli gıdalar ya da karbonhidratlar bağırsak bakterilerinin beslendiği, mayalandığı kalın bağırsağa gider. Bu da ciddi bir gaz çıkışına neden olur ya da karın bölgesinde şişlik yaratır. Sarımsak, turp, soğan, brokoli gibi vücutta daha fazla gaz oluşmasına neden olan gıdaları sıkça tüketmemeye dikkat ederek şişkinliğin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Bol Bol Su İçin
Vücudun susuz kalması, bağırsak tembelliğine ve şişkinliğe neden olur. Su şişenizi gün boyunca yanınızdan ayırmayarak, susamasanız bile birkaç yudum alabilirsiniz. Böylece günlük su ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz. 

Vakit Buldukça Yürüyün
Uzun süre oturmak ve hareketsiz kalmak, midenizde gaz sıkışmasına neden olur ve bağırsak rutininizi bozar. Gün içerisinde, fırsat buldukça kısa aralar verip hareket etmeniz sindiriminize yardımcı olacaktır.

Nefes Almak İçin Kendinize Molalar Verin 
Vücudunuz stres yüzünden yorgun düştüğünde midenize kan gitmez ve sindirim durur. Aynı zamanda vücut, karın yağlanmasına neden olan stres hormonu sargılar. Derin nefes alıp vererek, strese bağlı gelişen bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

Hızlı Yemek Yemeyin
Yemeği hızlıca yemek ve yetersiz çiğnemek, yediklerinizin bağırsaklarınızda birikmesine neden olur ve yedikleriniz tam olarak sindirilemez. Kendinize bir iyilik yapın ve yemeğinizi bilinçli bir şekilde yavaş yavaş çiğneyerek yutun. Böylece, tükürük üreterek, en önemli sindirim enzimlerinin salgılanmasını sağlayabilirsiniz. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X