Türk öğrenci telefon ve tabletlerin batarya sorununu çözdü

Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, akıllı telefon tablet bilgisayar gibi ürünlerin batarya kullanımını 4 kat arttıran "grafen" maddesinden pil üretti.

 

 

Türk öğrenci telefon ve tabletlerin batarya sorununu çözdü
Yayın Tarihi: 29.03.2014 08:48:00

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Ceyhun Derinboğaz, akıllı telefon, tablet bilgisayarların en büyük sorunu batarya kullanım süresini 4 kata çıkaracak "grafen" maddesinden pil üretti. Derinboğaz, yaptığı açıklamada, Rus bilimadamları tarafından bulunan nanoteknoloji ürünü grafen maddesini, üniversitede geliştirdikleri reaktör ile üretmeyi başardıklarını belirtti.

Geliştirdikleri makinenin patentini almak için başvurduklarını ifade eden Derinboğaz yaptığı açıklamada "Günümüzde bütün elektronik aletlerde, elektrikli otomobil, motosiklet gibi vasıtalarda lityum iyon piller kullanılıyor. İşlemciler, bilgisayarlar çok hızlı çalışıyor ama en büyük sorunu batarya süreleri oluşturuyor. Lityum iyon piller, enerji yoğunluğunu en iyi sağlayan batarya türü olmasına rağmen bu dahi yetmiyor. Bunu çok önemli bir sorun olarak görerek, bu konuda bir çalışma yapmak istedim. Rus bilimadamlarının geliştirdiği grafen malzemesinden pil ürettik. Bu pil, lityum iyon pillere göre iki kat hızlı şarj oluyor. Şarj olduktan sonra ise kullanım süresini yüzde 400 oranında artırıyor."
 
Pilin prototipini de hazırladıklarını söyleyen Ceyhun Derinboğaz, projelerinin gelişimi için sponsor ya da kurdukları şirkete ortak aradıklarını belirtti.  
Haber: Emine Akgünlü  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X