Yükseklere tırmanmak cesaret ister!

Facebookta bir arkadaşınızın fotoğraflarını görürsünüz… Dağa tırmanırken gösterdiği eforu, yüzündeki kararlılığı, zorlandığı anlarda bile vazgeçmeyişini, zorlanmaktan duyduğu hazzı, zirveye ulaştığında yüzündeki mağrur gülümsemeyi… Hayranlıkla bakarsınız fotoğraflara, her karede bir duygu vardır. Siz de tırmanıyorsanız daha da tanıdık gelir her kare, başkalarının göremediği detayları yakalarsınız... Tırmanmıyorsanız hayranlık duyabilirsiniz ya da ne gereksiz bir eziyet diyebilirsiniz, tehlikeli bulabilirsiniz… Bu sporla ilgilenmeyenlerdenseniz cesur olmak zorunda değilsiniz zaten, cesaretini ve kararlılığını hep ayakta tutması gerekenler tırmanmaya karar verenlerdir!

İş hayatında tırmanmak istemeyenlerin de bu yazıyı okumasına, üstüne düşünmesine, yeni kararlar almasına gerek yok. Tırmanmak ya da tırmanmamak hayata dair bir seçim, ikisi de birbirinden daha iyi ya da kötü değil! Hiç dağlara çıkmadan mutlu mesut yaşayan bir sürü insan olduğu gibi, iş hayatında yükselmeyi düşünmeden mevcut işinden keyif alan da bir sürü insan var.

Gelelim yükselmek isteyenlere, daha iyi bir kariyer, daha çok iş tatmini, daha çok para isteyenlere…

Cesur olmak zorundasınız! Ben yapamam, daha önce hiç denemedim, ya beceremezsem gibi ifadeler hayatınızdan çıkmalı.

Emek harcamak zorundasınız! Hep öğrenmek için, gündemi yakalamak, ilişkilerinizi sağlam tutmak, gözlemlemek ve her olaydan ders almak için… Keyifle, emeğinizin boşa gitmeyeceğine inanarak, yorgunluğunuzdan haz duyarak, şikayet etmeden emek harcamalısınız. Karar verip başladıysanız artık, tırmanışın ortasında aşağı bakılmaz!

Önceliklerinizi belirlemek zorundasınız!  Kariyerinizde değişiklik yapmanızın vakti gelmiş olabilir, kendi cebinizden ödeyerek bir sertifika programına gitmeniz, üstelik bunun için yıllık izin kullanmanız ve tatili unutmanız gerekebilir… Bazen özel hayatınızdan çalıp çalışmanız, hayatınızdaki diğer alanları daraltmanız gerekebilir.

Risk almak zorundasınız! Hak ettiğiniz terfiyi almak için haklarınızı savunduğunuz ya da gerçek bir yönetici gibi “ben böyle düşünmüyorum” dediğiniz için işsiz kalabilirsiniz… Mevcut işinizde çok huzurlu bir çalışma ortamınız varken, daha iyi bir fırsat çıktı diye iş değiştirip sonra pişman olabilirsiniz… Cesursanız hiç sorun olmaz, yeniden başlamak çok keyiflidir ve iş dünyası bulunduğunuz şirketten göremediğiniz kadar büyüktür.

Her zaman ve her koşulda maddi manevi güvence arayanlara göre değildir tırmanma sporu. Aşağıdakiler her zaman daha güvendedir ama asla yukarıda olmanın hazzını yaşayamazlar. 
Yazarın Son Yazıları
-HOLİSTİK FORM

-İŞVEREN MARKASI

-KİŞİSEL SINIRLARIN KEŞFİ

-Kariyer, Terfi, Sınıf Atlamak ve Sonrası

-YETKİNLİK BAZLI PERFORMANS

-Seyahat engeli olmayan beyinler aranıyor

-PROFESYONEL YAŞAMDA KÜSLÜK

-Ofiste orgazm


YAZARLARYazarın En Çok Okunan Yazıları
-YETKİNLİK BAZLI PERFORMANS

-KİŞİSEL SINIRLARIN KEŞFİ

-Kariyer, Terfi, Sınıf Atlamak ve Sonrası

-HOLİSTİK FORM

-Seyahat engeli olmayan beyinler aranıyor

-PROFESYONEL YAŞAMDA KÜSLÜK

-Hak ettiğim yerde değilim!

-Ofiste orgazm


Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X