Yere Düşen Yiyeceklerin Akıbeti: 5 Saniye Kuralı Gerçek Mi?

Hiç yere düşen bir yiyeceği 5 saniye kuralını bahane ederek mideye attınız mı? Bilimin bu konuda söyleyecekleri var. 5 saniye kuralı gerçek mi, gelin son araştırmalara kulak verelim.

 

 

Yere Düşen Yiyeceklerin Akıbeti: 5 Saniye Kuralı Gerçek Mi?
Yayın Tarihi: 31.08.2021 09:56:00
5 saniye kuralı nedir? 

Öncelikle konuya 5 saniye kuralını bilmeyenler için kısa bir açıklamayla başlayalım. Yere düşen bir yiyeceğin hızlı bir şekilde yerden alınması halinde (bu süre maksimum 5 saniye olarak dile getirilir) tüketilebileceğine olan düşünceye 5 saniye kuralı denir. 


5 saniye kuralı gerçek mi? İşte bilimsel yanıtı!

5 saniye kuralının geçerliliğini sorgulayan yeni bilimsel çalışmalar konuya son noktayı koyuyor. Bilimsel bir yayın olan Applied and Environmental Microbiology 
dergisindeki bir makale, 5 saniye kuralını uygulamanızı kesinlikle önermiyor. Araştırma, yiyeceklerin temiz olmayan bir yüzeyle temas ettiğinde herhangi bir süre fark etmeksizin hemen o anda bakteri biriktirdiğini kanıtlıyor. Özellikle tükettiğiniz yiyecek ya da düştüğü yüzey ıslak ise bu durum geçerliliğini daha da artırıyor.


Tabağınızda kalan o son patates kızartması yere düştüğünde artık mideye değil de çöpe atmanız daha doğru olacak gibi görünüyor, ne dersiniz? 


  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X