Yoğurdunuzu Kendiniz Mayalayın

Hem temiz hem sağlıklı bir yoğurt yemenin en basit yolu evinizde yoğurdunuzu kendiniz mayalamanız. Ve bu mayalama işlemi tahmininizden daha kolay.

 

Yoğurdunuzu Kendiniz Mayalayın
Yayın Tarihi: 14.01.2017 01:17:00
Yoğurt Yemenin Başlıca Faydaları:

-Tansiyon dengesini sağlar.

-Kemik erimesine karşı önemli bir besin türüdür.

-Kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

***Yoğurt mayalarken en önemli nokta süt seçimi. Seçtiğiniz sütün kalitesine, güvenirliliğine ve tarihine mutlaka çok dikkat edin.

Adım Adım Yoğurt Mayalama Tarifi:

-Sütü tencerede kaynatın.

-Kaynarken hafif hafif karıştırıp, içindeki suyun buharlaşmasını sağlayın.

-Ocaktan aldıktan sonra mayalayacağınız yerde, ısısını koruyacak şekilde, etrafını kalın örtülerle sarın ve soğumaya bırakın.

-Ara ara serçe parmağınızla ısısını kontrol edin. Süt sıcaklığı mayalanmaya uygun olduğunda, parmağınızda sıcağa biraz yakın şekilde ılıklık hissedersiniz.

-Ardından tahta kaşıkla, 1 litre süt için 1 yemek kaşığı dolusu yoğurdu, kaynatıp ılıttığınız sütle iyice ezin ve püre kıvamına getirin. Sonra sütün içinde iyice dağılana kadar karıştırın.

-Tencerenin kapağını kapatın ve tencereyi yine kalın örtü ile sıkı sıkı sardıktan sonra kalorifer yakınında 4-6 saat bekleterek mayalanmasını sağlayın. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X