Anton Henning sergisi

Galerist, Alman sanatçı Anton Henning’in “Anti-Unconventional Painting” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

 

 

Anton Henning sergisi
Yayın Tarihi: 18.10.2010 13:42:00

Galerist, dünyaca ünlü Alman sanatçı Anton Henning’in “Anti-Unconventional Painting” başlıklı Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

25 Kasım - 31 Aralık tarihleri arasında


Sergide Henning’in son dönem resimleri, heykelleri, vitrayları, mobilyaları, halıları ve videoları yer alacak. GALERİST için hazırlanmış bu mekâna özel enstellasyonda, Henning yalnızca çalışmalarını yerleştirip, çerçeveleyip, ışıklandırıp, etraftaki duvarların renklerini seçmekle kalmayıp; aynı zamanda Galerist’i özel yapım bir halı ve ışıklandırılmış vitraylarla donatıyor. Anton Henning çalışmalarıyla geniş bir alanı kaplayan ve kendi kendini referans veren bir sanatçıdır. Sanatının sınırları yoktur: neşeli, ironik, zarif ve derin olmakla beraber, sanat tarihiyle sürekli göz temasında bulunur. Her teknik ve disiplini kullanır: resim, eskiz, fotoğraf, video, kolaj, heykel ve enstellasyonlarla, Henning’in eserleri herhangi bir sanat eserini etrafına kurduğumuz sınırlara radikal bir düzeltme sunar. Henning geleneksel sanat türlerini (portre, manzara, nü ve natürmort dahil olmak üzere, genellikle türler arasındaki sınırları bulanıklaştırır) inceleyişi açısından alışılmadık karşıtıdır ve eserlerinde çoğu zaman diğer sanatçıların eserlerini karıştırma ve onlardan parçalar kullanma yöntemini seçer. Bunu da mizahla ve güncel beklenti ve adetlere uymayan kişisel bir farkındalıkla yapar.  Soyuttan tasvire, pin-up kızlarından iç mekânlara, birbirinden farklı konu ve stilleri, bilinçli ve ironik bir biçimde sanat tarihi ve popüler kültürden toparlanmıştır. Herhangi bir tuval üzerinde, Henning stiller arasında yer değiştirerek şahsi tarzını yansıtan resimler üretir ve onları kendi içine ışık yayan, yine kendi tasarladığı ahşap çerçeveler içine yerleştirir. Enstellasyonlarına yerleştirilmiş konforlu mobilyaları, soyut bronz heykelleri, portreleri, 17. yüzyıl ruhu taşıyan ölümün kaçınılmazlığını simgeleyen natürmortları ve soyut şekilleri, Eski ustaların birer yorumlamasıdır. 
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X