Dyson’dan Yaza Özel Sağlıklı Saç Stilleri İçin İpuçları

Yaz, birbirinden farklı ve havalı saç stillerini denemek için ideal mevsim olsa da yüksek nem, güneş ışınları, deniz suyu ve klorun etkisiyle saçta sağlıklı bir görünüm elde etmek çok da kolay değil. Yıpranan saçlara gereken özeni göstermek ve saçı sağlıklı şekillendirmek önemli.

 

 

Dyson’dan Yaza Özel Sağlıklı Saç Stilleri İçin İpuçları
Yayın Tarihi: 10.07.2019 13:02:00
Dyson; saç sağlığını önemsiyor ve 6 yılı aşkın süredir saç bilimine yatırım yaparak ürünlerini bu doğrultuda tasarlıyor. Dyson mühendisleri tarafından geliştirilen Dyson Airwrap™ saç şekillendirici ve Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesi; yazın İstanbul’da yüzde 80’e kadar çıkan nem seviyelerinde bile kusursuz bir yaz görünümü yaratılmasını sağlıyor.
 
Dyson Airwrap™ saç şekillendici ile sağlıklı saç stilleri  
Dyson’ın çözüm odaklı mühendisleri, en son teknolojiye sahip laboratuvarlarda çok sayıda saç tipi üzerine çalışıyor. Çalışmalar; geliştirmesi gereken noktaların başa çıkılamayan hava akışından kaynaklanan dolanma ve yüksek ısı hasarı olduğunu ortaya koyuyor. Elde edilen sonuca göre150 derecenin üzerindeki ısı, saç yapısında geri dönüşü olmayan değişiklikler yaratıyor ve saçın güçsüzleşerek kırılmasına, sağlıksız ve mat görünmesine neden oluyor.
 
Fakat Dyson’ın Türkiye’de kadınlar üzerinde yaptığı Küresel Saç Anketi’ne göre kadınlar bunun tam aksine hacim ve canlı saçlara sahip olmak, saçlarının kırılmasını ve güçsüzleşmesini önlemek istiyor. Dyson mühendisleri; bu yoğun ısı hasarına çözüm bulabilmek için Coanda etkisi adı verilen bir aerodinamik olguyu kullanarak havayı ısı ile birleştiriyor ve kadınlara saçlarını yüksek ısı zararından koruyarak şekillendirme imkânı sağlayan Dyson Airwrap™ saç şekillendiriciyi sunuyor. 
 
Dyson Airwrap’in çeşitli saç tipleri için ideal olan dört farklı şekillendirme aparatı bulunuyor. Çoğunluğu düz, dalgalı ve kıvırcık saça sahip Türk kadınları; bu şekillendirme aparatları ile kuaföre gerek duymadan saçta hacimli bukleler, doğal dalgalar ve düz bir görünüm elde edebiliyor. Dyson Airwrap™, saçı şekillendirirken aynı zamanda saçın sağlıklı ve parlak görünümünü koruyor.
 
Dyson Supersonic ile saçlar aşırı ısıya maruz kalmadan kurusun! 
Saçları sadece şekillendirirken değil kuruturken de ısı hasarından korumak önemli. Islak saç, kuru saça göre daha hassas ve daha kolay deforme olabildiğinden; Dyson mühendisleri bu sorunların da önüne geçebilmek için geliştirdiği Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesi saçın sağlığını korumaya yardımcı oluyor.
 
Standart saç kurutma makinelerindeki aşırı ısı saçları yıpratmakla kalmıyor saçların kabarık bir görünüm almasına sebep oluyor. Aynı zamanda bu makinelerde saçın filtreye girme ve sıkışma riskiyle de karşılaşılabiliyor. Dyson Supersonic™ saç kurutma makinesi akıllı ısı koruması teknolojisiyle ısıdan kaynaklanan zararları önlüyor, saçın doğal parlaklığını koruyor ve elektriklenmesini engelliyor.
Normal bir saç kurutma makinesinden daha küçük boyutta sunulan Supersonic; tutma yerine monte edilmiş küçük ama güçlü ve hızlı V9 dijital motorunu kullanıyor.
 
Dyson mühendislerinin yaz aylarına özel saç sağlığınızı korumak için verdiği ipuçları…
 
  1. Saç derinizi koruyun: Saçlarınız, saç derinizi ultraviyole radyasyondan belli bir oranda korur. Korteksin içinde bulunan melanin, UV ışınlarının saç derisine ulaşmasını ve güneş yanığı gibi bir hasara neden olmasını engellemek için güneşten gelen bu ışınları emer. Ancak, saçınızın ayrım bölgesi gibi güneşe maruz kalan saç deriniz bu korumadan yararlanamaz. Bu nedenle saç derinizi UV ışınlarından ve etkilerinden korumak için bu bölgelere güneş kremi sürmeniz sağlıklı olacaktır.
 
  1. Daha açık saç rengi: Melanin, saçınıza rengini verir ve UV hasarına karşı korur. Bununla birlikte UV radyasyonunun emilmesi, korteksin içindeki melanini parçalayabilir. Bu, özellikle yaz aylarında saç renginin daha fazla açılmasına (photobleaching) neden olur. Doğal renginizin yoğunluğunun korunmasına yardımcı olmak için saçlar için özel formüle edilmiş bir güneş koruyucu uygulayabilirsiniz.
 
  1. Güçsüz saç: UV ışığı saç içindeki proteinlere zarar verir. Bu da saçların zayıflamasına ve dolayısıyla kırılmaya daha fazla yatkın hale gelmesine neden olur. Güneşte ne kadar çok zaman geçirirseniz, saçınıza verdiğiniz zarar da o kadar artar. Saç için özel formüle edilmiş bir güneş koruyucu veya şapka bu hasarı en aza indirgemeniz için yardımcı olabilir. 
 
  1. Düzenli saç kesimi: Saçlarınızı düzenli olarak kestirmek saçınızın sağlıklı ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur. Kırık saç uçlarınızı düzenli kestirerek saçlarınızı daha canlı göstererek kabarma riskini de azaltmış olursunuz. 
 
  1. Klor: Klor saç kütikülleriyle reaksiyona girerek saçınızın yüzeyini pürüzlü hale getirir. Bazı yüzme havuzları, yosunlara karşı korunmak için bakır yosun önleyiciler kullanır. Bu işlem de sarı ve açılmış saçları yeşil renge çevirebilir. Havuza girdikten sonra hasar riskini minimuma indirmek için en kısa sürede yumuşak bir şampuanla saçınızı yıkamanızı öneririz.
 
  1. Nemde şekillendirme: Yaz aylarında, hava daha nemli olma eğilimindedir ve saçın kabarmasına neden olur. Aynı zamanda havadaki yüksek su seviyeleri saçın şekillendirme aşamasında oluşturulan bağları sıfırladığı için şeklin kalıcılığını azaltır. Kabarmayı azaltarak saçı daha esnek hale getirmek için hafif bir saç yağı kullanmayı deneyin. Şeklin kalıcılığını artırmak içinse güçlü bir saç spreyi uygulayın.  
 
  1. Deniz ve Kum: Denizden gelen tuz, saçta önemli kimyasal hasara neden olmaz, ancak kurumasına yol açarak tarama ve fırçalama sırasında sürtünmeyi artırabilir. Kum ise kütikül tabakalarını aşabilecek aşındırıcı bir maddedir. Bu etkileri önlemek için, saçınızdaki tuzu nazikçe yıkayın ve en kısa sürede saçınızdaki kumu temizleyin.

FOTO GALERİ

FOTO GALERİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X