Firefox Quantum Chrome'u Alt Etti

Mozilla‘nın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı yeni internet tarayıcısı Firefox Quantum, çok fazla gündeme gelmeyen ancak oldukça önemli olan bir değişikliği beraberinde getirdi.

 

 

Firefox Quantum Chrome'u Alt Etti
Yayın Tarihi: 22.11.2017 01:44:00
2014 yılında bir anlaşma yaparak Firefox‘un yerleşik arama motorunu Yahoo yapan Mozilla,  Quantum ile süreci değiştirdi. 2014 yılında yapılan beş yıllık anlaşmayı bitiren şirket, yeni tarayıcısının yerleşik arama motorunu yeniden Google yaptı. Yeniden diyoruz çünkü iki dev arasında anlaşma çok eskilere dayanıyor. 2004 yılından 2014’e kadar arama motoru olarak Google’ın öne çıktığı Firefox, eski günlere yeniden dönmüş görünüyor. Apple’ın cihazların yerleşik olarak yer almak için sadece 2017’de 3 milyar dolar ödeyen Google’ın, Mozilla’ya ne kadar ödediği ise henüz bilinmiyor. Ancak yapılan adım Yahoo’nun durumu gözler önüne alındığı zaman çok mantıklı duruyor.
 
Hatırlamak gerekirse yeni Firefox Quantum, “Mac, Linux ve Windows” platformlarında ücretsiz olarak bulunuyor. Firefox 56’nın üzerine kurulan 57. sürüm Quantum, firmanın verdiği bilgiye göre en büyük rakibine ciddi bir fark atıyor. Google Chrome’dan iki kat daha hızlı olduğu söylenen tarayıcı, aynı zamanda yüzde 30 daha az bellek kullanıyor. Yani rakibine ve eski sürümüne oranla sayfaları iki kat daha hızlı yükleyebilen tarayıcı, modern işlemcilerin birden fazla çekirdeğini aktif olarak kullanabiliyor. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X