Hangi Yaşta Evlenmelisiniz?

Yeni yapılan bir araştırmaya göre evlilik yaşı boşanma oranlarını etkiliyor.

 

 

Hangi Yaşta Evlenmelisiniz?
Yayın Tarihi: 23.07.2015 17:21:00

Utah Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Nick Wolfinger tarafından aile çalışmaları enstitüsünde yapılan araştırma sonucunda ideal evlenme yaşının 28-32 olduğu belirlendi.

Divorce chart

Wolfinger  2006 -2010 arası ve 2011-2013 arası Aile Büyümesi Ulusal Anketi’nin verilerini analiz etti. Bulduğu sonuçlara göre boşanma ihtimali 13-19 yaş aralığından 20`lerin sonu ve  30`ların başına doğru düşüyor. Ancak 30`ların sonu ve 40`ların başına doğru yukarı çıkıyor. Baş aşağı çan eğrisi durumunda olan veriler, 32 yaşından sonraki her yılda boşanma ihtimalinin %5 artmakta olduğunu gösteriyor.

Irk, cinsiyet ve ya din ayrımı yok 
 
Wolfinger “Katılımcıların cinsiyetini, ırkını, kökeninin aile yapısını, dinsel geleneklerini, dinsel katılımlarını ve seksüel geçmişini, yaşadıkları metropol çevresinde olduğu gibi kontrol ettikten sonra dahi” eğrinin bu konuda ısrarcı olduğunu söylüyor.
  
Evlilik için ne çok genç ne çok yaşlı olmayın
 
20`lerin sonu ve 30`ların başında evliliğin daha kalıcı olmasının birçok sebebi var. Belirlenmiş hayat seçimleri ve alınan sorumluluklar bu durumda büyük bir etken. Bununla birlikte kişilerin ilişkilerinin hormonlarının  etkisiyle körleşmeden sadece anlaştıları için devam etmesi ve kendilerini bu konuda değerlendirebilmeleri de yaş aralığını doğru kılıyor.
 
 
Diğer yandan 28-32 yaş aralığındaki kişiler, alışkanlıklarından veya yaşam tarzlarından ve hedeflerinden, evliliğin getirdikleri değişimleri yaşantılarına uyarlayamayacak kadar da yaşlı değiller.
 
Ayrıca, evlenmek için 30`larını bekleyenlerin belki evlilik yürütmeye meyilli olmadığını belirten Wolfinger, aynı zamanda geç evlenen kişilerin potansiyel eş havuzuyla yüzleştiklerini yazıyor.
 
Karşıt görüşler var
 
Marilyn Üniversitesi`nde Sosyolog Philp Cohen ise,  American Community Survey’den farklı bir veri grubu kullanarak yaşlanmanın evliliğinize zarar vermediğini belirtti. Kendisinin analizine göre evlenmek için en mükemmel yaş ise 45-49 aralığı. 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOK

EN POPÜLER DÜĞÜN HABERLERİ
Size daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X