İstanbul Modern’de moda tasarım atölyeleri

İstanbul Modern, 15 Temmuz-24 Ekim 2010 tarihleri arasında düzenlenen “Hüseyin Çağlayan: 1994-2010” sergisine paralel olarak İstanbul Moda Akademisi (IMA) işbirliği ve Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla çocuklar, gençler ve aileler için özel atölye çalışmaları tasarladı.

 

İstanbul Modern’de moda tasarım atölyeleri
Yayın Tarihi: 2.08.2010 13:55:00

“Moda Tasarım Atölyeleri” başlıklı program kapsamında İstanbul Modern’de gerçekleşen atölyelerde çocuklar ve aileler moda ürünleri yaratırken, İstanbul Moda Akademisi’nde düzenlenen çalışmalarda ise gençler moda tasarımı kavramını ayrıntılı olarak ele alıyor.

İstanbul Modern’de Hüseyin Çağlayan’ın “Hareketsizlik” (İlkbahar/Yaz 2009) başlıklı koleksiyonundan esinlenerek tasarlanan ve “hız” kavramının modayla ilişkisinin ele alındığı “Dijital Çağda Tasarım” başlıklı atölye çalışmasına 7-12 yaş grubundan çocuklar ücretsiz olarak katılabiliyor. Hüseyin Çağlayan’ın “Önce Eksi Şimdi” (İlkbahar/Yaz 2000) başlıklı koleksiyonundan ilham alan ve tasarımda “doğa” kavramının ele alındığı “Doğadan Etkilenen Moda” başlıklı atölyeye ise 4-6 yaş arasında çocuğu olan tüm aileler ücretsiz olarak katılabiliyor.

İstanbul Moda Akademisi’nde lise düzeyindeki gençler için, bir buçuk gün süren “Eskiz Defteri”; 19-23 yaş arasındaki gençler içinse üç gün süren ve tasarımcı Rosemary Wallin tarafından yürütülen “Proje: Transformasyon” başlıklı atölye çalışmaları düzenleniyor. Bu atölyede gençler, Hüseyin Çağlayan’ın çalışmalarındaki “Transformasyon” kavramından yola çıkarak, önyargıları yıkan, varsayımları kıran yeni formlar ve öyküler yaratıyor. Bu atölyelere katılım da ücretsiz.

7-12 yaş grubuna yönelik “Dijital Çağda Tasarım”

İstanbul Modern’de çocuklar için düzenen atölye çalışması “Dijital Çağda Tasarım” ismini taşıyor. Hüseyin Çağlayan’ın “Hareketsizlik” (İlkbahar/Yaz 2009) başlıklı koleksiyonundan esinlenerek tasarlanan ve 7-12 yaş grubundan çocukların ücretsiz olarak katılabileceği bu atölyede “hız” kavramının modayla ilişkisi ele alınıyor. Atölyede çocuklar bilgisayar panelleri, elektronik cihaz parçaları ve alüminyum folyoları bir araya getirip, malzemelerin işlev ve formlarını değiştirerek yarattıkları yeni formlarla giysiler tasarlıyorlar. Böylece tasarımda üçüncü boyutun inceliklerini ve bir tasarım ürünü ortaya koymanın yollarını paylaşarak öğreniyorlar. Atölye çalışmaları 31 Temmuz, 7 Ağustos, 21 Ağustos, 4 Eylül 2010 tarihlerinde, 13.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.4-6 yaş çocuklara ve ailelere özel “Doğadan Etkilenen Moda”


İstanbul Modern’de ailelere özel gerçekleştirilen atölye çalışması ise “Doğadan Etkilenen Moda” ismini taşıyor. Hüseyin Çağlayan’ın “Önce Eksi Şimdi” (İlkbahar/Yaz 2000) başlıklı koleksiyonundan esinlenerek tasarlanan ve 4-6 yaşında çocuğu olan tüm ailelerin ücretsiz olarak katılabildiği bu atölyede, tasarımda “doğa” ve “teknoloji” kavramları ele alınıyor. Bu atölyede çocuklar ve aileleri plastik, metal ve doğal dokulu malzemeleri kullanarak doğadan ilham alan üç boyutlu bir moda ürünü yaratıyor. Atölye çalışmaları 1 Ağustos, 15 Ağustos, 5 Eylül, 19 Eylül 2010 tarihlerinde, 13.00-15.30 saatleri arasında gerçekleştiriliyor.

İstanbul Modern’de 7-12 yaş grubu çocuklar için gerçekleştirilen “Dijital Çağda Tasarım” ve 4-6 yaş grubundan çocuğu olan aileler için gerçekleştirilecek “Doğadan Etkilenen Moda” isimli etkinlikler hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için 0212 334 73 41 numaralı telefona başvurulabilir.

Gençlerin portfolyolarına yönelik “Eskiz Defteri”


İstanbul Moda Akademisi’de gençler için hazırlanan ve bir buçuk gün süren atölye çalışması “Eskiz Defteri” ismini taşıyor. Bu atölye, moda tasarımı konusunda kendine portfolyo oluşturmak isteyen lise düzeyindeki gençler için ücretsiz olarak düzenleniyor. Atölyede gençler gelenekten çağdaşa uzanan bir yaklaşımda görseller toplayor, araştırmalar yapıyor, malzemeleri bir araya getireriyor ve üç boyutlu yeni formlar yaratıyorlar. Bu yaratım süreci boyunca yapılacak eskiz çalışmalarında gençlerin kendilerine bir anlatı dili oluşturmaları atölyenin temel amacı. Gençler çizgi, renk, doku, desen ve ritim gibi sanat ve tasarımın temel unsurlarıyla kendine özgü, zengin, vurucu eskizler yaratarak portfolyolarını güçlendirmenin yollarını keşfediyorlar. 13 Ekim’de 17.00-19.00 ve 16 Ekim’de 10.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilen ve bir buçuk gün sürecen bu ücretsiz atölyeye başvuruda bulunan ilk 16 kişi kayıt yaptırabiliyor.

19-23 yaş gençler için “Proje: Transformasyon”

İstanbul Moda Akademisi’nde üç gün sürecek olan ve 19-23 yaş arasındaki gençler için tasarlanan atölye çalışması ise “Proje: Transformasyon” ismini taşıyor. Tasarımcı Rosemary Wallin tarafından gerçekleştirilen bu atölyede gençler, Hüseyin Çağlayan’ın sembol olarak kullandığı, elektrik aksamlı motorlarla kontrol ettiği ya da bir stili parçalayarak yeni formlar yarattığı giysilerindeki “Transformasyon” kavramını ele alıyor. Hüseyin Çağlayan’ın çalışmalarına dayanarak önyargıları yıkan, varsayımları kıran yeni formlar ve öyküler yaratıyorlar. 26-27 Temmuz’da 10.00-16.00 ve 28 Temmuz’da 10.00-13.00 saatleri arasında üç gün süren bu ücretsiz atölyeye başvuruda bulunan ilk 16 kişi kayıt yaptırabiliyor. 
 

Haber: Trendus  |  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X