Kahve Tüketmek Karaciğer Kanseri Riskini Azaltıyor

İngiltere’deki Belfast Kraliçe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kahve içen kişilerin, en sık karşılaşılan karaciğer kanseri türü olan hepatoselüler karsinom riskini daha az taşıdıklarını ortaya çıkardı. Sonuçlar Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü konferansında da sunuldu.

 

 

Kahve Tüketmek Karaciğer Kanseri Riskini Azaltıyor
Yayın Tarihi: 11.11.2019 14:07:00
İngiltere’deki  Belfast Kraliçe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kahve içen kişilerin, en sık karşılaşılan karaciğer kanseri türü olan hepatoselüler karsinom riskini daha az taşıdıklarını ortaya çıkardı. Sonuçlar Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü konferansında da sunuldu.
 
Kahve çeşitleri özellikle son yıllarda ülkemizde de fazlasıyla rağbet görüyor. Neredeyse çay ile karşılaştırabileceğimiz derecede önem kazanan kahvenin kansere de etkisi olabileceği belirlendi.
 

7.5 yıl boyunca İngiltere'de gerçekleştirilen çalışmada dünyanın pek çok yerinden orta yaşlı 471.779 katılımcının kahve içme alışkanlıkları gözlemlendi. Araştırma ekibinin genel sonuçlarına göre, kahve içenlerde, kahve içmeyenlere kıyasla, en yaygın karaciğer kanseri türü olan hepatoselüler karsinom riskinin daha az olduğu ortaya çıktı. Kahvede bulunan antioksidanların ve kafeinin bunu sağladığı düşünülüyor.

 
Elbette kahve içmenin; sigarayı bırakmak, alkol tüketmemek ya da kilo vermek kadar karaciğer kanserinde koruyucu görev görmediğini bilmek oldukça önemli.
  

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X