Kızarmış karidesler

Marine patlıcan, domates konfi t, kabak çiçeği, deniz ürünleri sos ve zeytinyağı ile

 

 

Kızarmış karidesler
Yayın Tarihi: 21.06.2010 16:18:00

 MALZEMELER

8 adet orta boy karides, 1 adet patlıcan, 1 adet domates, 1 adet yuvarlak sakız kabak, 1 adet kabak, 2 adet kabak çiçeği, 2 gram tuz, 1 gram değirmen biber, 2 cl zeytinyağı.

HAZIRLANIŞI

Karidesler kuyruk kısmı kalacak şekilde temizlenir. Kabuklar renk alacak şekilde kavrulur. Üzerini geçecek kadar su konulur. Kaynadıktan sonra kısık ateşte bir saat kaynatılır. Süzülüp tekrar sos kıvamına gelene kadar kaynatılarak çektirilir. Tuz ve 1-2 kaşık zeytinyağı eklenerek tatlandırılır. Patlıcan uzunlamasına, yarım santim kalınlığında iki dilim kesilir. Tuz ve biberle lezzetlendirilerek hafi f yağlanıp ızgarada pişirilir. Yuvarlak kabak 6 parçaya kesilir. Normal kabak uzunlamasına çok ince dilimler halinde kesilir. Kaynayan tuzlu suda kabaklar çok az haşlanır. Domates soyulup 4’e bölünür. Çekirdeği çıkarılır. Hazırlanan sebzeler çok az zeytinyağında sotelenir. Karidesler de aynı şekilde sotelenip tuz-biberle lezzetlendirilir. Servis tabağına ilk olarak patlıcan, üzerine sebzeler ve en üste karidesler dizilir. Hazırlanan sos ile servis edilir.
 

 
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİTRENDUS LOOKBOOKSize daha iyi hizmet verebilmemiz için sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Giriş yaptığınız andan itibaren çerez kullanımını kabul etmiş sayılacaksınız.  Detaylı bilgi için tıklayın...
 X